Wszystkie kolory świata
Czterdziestu twórców i twórczyń powołało do życia pięknie zilustrowane opowieści, których tematem przewodnim jest tolerancja. „Ta książka wzięła się z odruchu solidarności z dzieciakami, które znają smak szykan i wykluczenia z powodu swojej inności”.
O tym, że różnorodność jest dobra i powinniśmy docenić bogactwo, jakie nam daje, pisarze mówią w różny sposób. Znajdziemy tutaj opowiadania obyczajowe, historie o zwierzętach (np. białej wiewiórce), opowieści fantastyczne czy metaforyczne. A każda skłania do refleksji. Dlatego dobrze jest czytać je z dziećmi (a nawet poznać wcześniej samemu).
Bardzo podobały mi się wszystkie opowiadania, ale kilka szczególnie chwyciło mnie za serce. Jak to mojej ulubionej pisarki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o Miasteczku z pozoru idealnym. Tylko dlaczego jego mieszkańcy są podzieleni i jedni są gorsi od innych? Nikt się nie dziwi, że niebieskoocy mają do dyspozycji lepszą infrastrukturę niż ci z brązowymi oczami. Do momentu, aż zjawia się przyjezdna z jednym okiem niebieskim a drugim brązowym, by zburzyć ten absurdalny system i skłonić do refleksji.
Czy też zabawne opowiadanie Marcina Szczygielskiego o sołtysie Salomonku, który miał „dziwnego” syna. Trzynastolatek nie bawił się z innymi chłopakami z wioski, wolał pomagać mamie w kuchni niż tacie w gospodarce. I – o zgrozo – z upodobaniem wdrapywał się na dach, by… obserwować tęczę. I pewnie ojciec nigdy by tego nie zrozumiał, gdyby nie słowa mądrej babki Agaty, że wielobarwny pas na niebie może nie ma żadnej przydatnej dla człowieka funkcji, ale dzięki niemu świat jest piękny. Ta rozmowa była pierwszym krokiem do pełnej akceptacji inności syna.
Piękny tekst i taki ważny – bardziej chyba nawet dla rodziców niż dzieci.
A historia Toto opowiedziana przez Zofię Stanecką? O tym, jak bardzo liczy cię nasze uznanie czyjejś odmienności – zwłaszcza w rodzinie.
W wielu opowieściach przewija się ten sam motyw – „nawrócenia” na tolerancję osób, które początkowo nie wykazywały zrozumienia dla kolegów, znajomych nie mieszczących się w ich „normie”. I to jest bardzo optymistyczny akcent.
Utwory w książce zostały ułożone w kolejności od tych przeznaczonych dla najmłodszych po opowiadania dla starszych czytelników. W części trzeciej znajdują się historie przeznaczone dla nastolatków. Poruszają głównie problemy tożsamości osobowej oraz płciowej czy niepełnosprawności.
Autor recenzji: Hanna Pietrzak-Trzcińska
Autorzy: Michał Rusinek, Marcin Szczygielski, Barbara Kosmowska, Marta Kisiel-Małecka, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Cezary Harasimowicz, Zofia Stanecka, Joanna Olech, Rafał Witek, Andrzej Marek Grabowski, Adam Wajrak, Anna Onichimowska, Paweł Beręsewicz, Joanna Fabicka, Katarzyna Ryrych, Grzegorz Kasdepke, Joanna Rudniańska, Justyna Bednarek, Joanna Jagiełło
Ilustratorzy: Joanna Rusinek, Adam Pękalski, Emilia Dziubak, Anita Andrzejewska, Andrzej Pilichowski-Ragno, Anna Wielbut, Jona Jung, Marta Kurczewska, Jola Richter-Magnuszewska, Piotr Socha, Katarzyna Bogucka, Katarzyna Kołodziej, Maria Dek, Igor Kubik, Agata Królak, Mariusz Andryszczyk, Aleksandra Cieślak, Grażyna Rigall, Monika Hanulak, Grażka Lange, Daniel de Latour, Marianna Sztyma