Wiosenne nowości dla dzieci
Zaczynamy od książek dla ciut starszych czytelników.
Dziesięcioletni Marcel na skutek nieprzewidzianych okoliczności ostatnie dwa tygodnie wakacji spędza u dziadka, przed którym czuje duży respekt. Trudno im nawiązać kontakt. Emerytowany profesor wyższej uczelni nie bardzo wie, jak spędzać czas z wnukiem, o czym rozmawiać. Proponuje chłopcu, aby wybrał jakąś książkę z jego bogatej biblioteki, by mu o niej opowiedzieć. Uwagę Marcela przykuwa jeden z tomów „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta, ze względu na imię autora – takie samo jak jego. Ku ich zdziwieniu z książki wypada koperta – list od babci, zaadresowany: „Do Marcela i jego dziadka”. Niespodziewanie staje się on początkiem pewnej gry, która obudzi wspomnienia i pomoże wnukowi i dziadkowi zbliżyć się do siebie. Czy uda im się odnaleźć stracony czas?
Marcel i czas, Emilia Becker
Recenzję książki można przeczytać tutaj: Marcel i czas
Abrakadabra… Mamy problem! Katarzyna Majgier
Lampa Aladyna na osiedlowym śmietniku równa się KŁOPOTY. I to jakie! Kamilowi, Patrykowi i Antkowi nauczyciele przestają stawiać (zasłużone) jedynki, oczywiście ku niezadowoleniu całej klasy. Mała Misia dostaje od dżina cudzego pieska. Tata Misi dostaje dziesięć milionów na konto… oraz wezwanie na policję. Wygląda na to, że tylko Daria, która ma w szkole opinię szarej myszki, wie, jak uratować sytuację… a także antykwariat i pewnego smutnego chłopca.
Wszystkie kolory świata, (autorzy zebrani)
43 pisarzy i ilustratorów stworzyło 20 wyjątkowych utworów, które odwołując się do empatii, przynoszą nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat.
Ta książka wzięła się z odruchu solidarności z dzieciakami, które znają smak szykan i wykluczenia z powodu swojej inności. Inności, która może być darem, bogactwem, ale i ciężkim brzemieniem.
Kilka niedużych historii, Katarzyna Wasilkowska
Te bardzo współczesne opowieści uczą wrażliwości i empatii. Autorka otwiera czytelnikom oczy i serca, stawiając ich przed ważnymi dla nich sprawami: jak ciężko być młodszym bratem, co czuje „człowieczek” wyśmiewany przez kolegów, czy dobrze być rozpieszczoną jedynaczką, jak przeżyć wyprowadzenie się najlepszej przyjaciółki do innego kraju. I pokazuje, że najważniejsza jest próba wzajemnego zrozumienia. To piękne, wzruszające i mądre opowiadania, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do rozmowy.
Wskazówki. Ja mam czas!, Bartosz Szczygielski
Gdyby tylko Maks nie poszedł na wagary… Gdyby tylko nie wpadł na tę tajemniczą kobietę… Gdyby tylko nie pomylił swojego plecaka z jej plecakiem… Przed Maksem najbardziej pechowy i najdłuższy dzień w życiu, a to wszystko za sprawą tajemniczej Milady i magicznego zegarka pradziadka.
Wskazówki to pełna zwrotów akcji, szalona i niezwykła przygoda Maksa. Porywająca historia i nietypowa zagadka do rozwiązania wciągnie każdego!
Natomiast lubiącym łączyć lekturę z nauką polecamy:
Kosmos, Tomasz Rożek
Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Pisze o zjawiskach, które zachodzą daleko w kosmosie, odległych o lata świetlne. Jaki obiekt we wszechświecie porusza się najszybciej? Czy czarna dziura ma dno? Autor odsłania tajemnice, nad którymi badacze głowią się od dawna, ale prezentuje również najnowsze odkrycia uczonych. Dowcipnie i przystępnie opisuje nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia i procesy, przytacza wiele ciekawostek i podaje liczne przykłady z życia codziennego, proponuje wykonanie doświadczeń pozwalających pogłębić wiedzę w domowych warunkach. Fascynująca opowieść o wszechświecie, galaktykach, planetach, gwiazdach… Tomasz Rożek po raz kolejny opowiada, że nauka da się lubić.
A dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu, mamy dwie książki ze świetnie przygotowanej serii:
Lulu – świnka na medal, Anna Paszkiewicz
Lulu to świnka wietnamska z Pensylwanii w Ameryce, która w 1998 rok stała się sławna na całym świecie. Uznano ją za bohaterkę, ponieważ uratowała życie swojej właścicielki, gdy ta dostała zawału. W jaki sposób udało się tego dokonać temu wyjątkowemu zwierzęciu?
Bądź jak Martyna, Anna Paszkiewicz
Zosia marzy o zostaniu sławną podróżniczką. Gdy dorośnie, zamierza odwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca na świecie i przeżyć wiele przygód, jak jej idolka – Martyna Wojciechowska. Żeby się do tego dobrze przygotować, dziewczynka postanawia zapoznać się z biografią podróżniczki. Co sprawiło, że Martynie udało się osiągnąć tak wiele wspaniałych celów?
Dla najmłodszych czytelników mamy kolejne części serii Uczucia Gucia, cyklu o Basi, Toli i Tappim.
Wielka księga superskarbów. To, co naprawdę się liczy, Susanna Isern
Rodzina, wspomnienia, nauczyciele, przyroda, zwierzęta, przyjaciele, marzenia… Najważniejsze skarby nie są materialne. Chowamy je w sercu i pamięci, aby przynosiły nam otuchę w trudnych chwilach. Piękna książka o tym, co w życiu jest ważne.
Kto się boi Lisa? Alison Green
Królik. I Kaczuszka, Myszka i Owieczka.
Wszyscy uciekają do domu Królika, żeby się schować.
Ale czy Lis jest naprawdę taki straszny, jak myślą?
Pięknie ilustrowana i rymowana książka nagradzanych autorek, która pomaga pokonywać lęk przed tym, co nieznane. I uczy, że często lęk jest tylko tworem wyobraźni.
Super Staś, Matt Robertson
Życie może być trudne, kiedy twój młodszy brat jest SUPERBOHATEREM
Wszyscy myślą, że Super Staś jest WSPANIAŁY! I nikt się nie interesuje jego starszym bratem, Jasiem.
Ale czasem nawet superbohater potrzebuje małej pomocy dużego brata…
Urocza, pięknie ilustrowana opowieść dla każdego rodzeństwa… i o rodzeństwie. Pokazuje, jak się dogadywać, i że każde z nich jest tak samo SUPER!
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.