Okładki kilku książek

Wakacyjne nowości dla dzieci

Dwunastoletnia Klara Koziołek ma szczęście. Dobry, ciepły dom pełen miłości „czerwieni” jej serce jak słońce truskawki. Nie jest zatem dziwne, że pod koniec roku szkolnego dopada ją pierwsza miłość. Niestety bez wzajemności. Cóż, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Wakacyjny czas przyniesie Klarze niejedno zaskoczenie i całe mnóstwo nieznanych wcześniej uczuć. Ale nie tylko jej…
W domu Marty wieje chłodem. Gdy staje się obiektem cudzych westchnień, czuje się bezradna. Jak się zachować wobec uczuć, których się nie zna? O co chodzi Karolowi, który prześladuje ją swoją obecnością, gdy ona woli być sama? Ale czy na pewno? Ostatnie dni szkoły w klasie 5a, lato w rozkwicie i czas miłosnych rozterek! Czy wypada zakochać się w klasowym błaźnie? Co ma w sobie dziewczyna bez poczucia humoru? Powiedzenie „serce nie sługa” – kolejny raz znajduje potwierdzenie.
Lato rozgrzewa serca, szczególnie te zmarznięte i puste. W wakacyjnej szkole uczuć Klara i jej przyjaciele pobierają pierwsze lekcje, a rodzice zdają wielkie egzaminy. To wszystko w książce Pauliny Płatkowskiej pt.: Truskawkowe lato.

Pozostałe idealne do czytania latem:

Brygada brawurowych kur, Adam Skrodzki
Pierwsza część przezabawnej serii, idealnej dla czytelnika w każdym wieku!
Myślicie, że kury żyją tylko w gospodarstwach, śpią w kurnikach i znoszą jaja? Nawet nie wiecie, w jakim jesteście błędzie… W XXI wieku kury są żołnierzami, tworzącymi Brygadę Brawurowych Kur!
Przekonało się o tym pewne miasteczko, a szczególnie jego 10-letni mieszkaniec o imieniu Daniel.
Kury nagle pojawiają się w jego życiu.
Potrzebują kogoś do wypisania wniosków na dowody osobiste, bo, co jasne, bazgrzą one jak kura pazurem!
Od tego momentu chłopak staje się żołnierzem Sztabu BBK i wraz z kurami stawia czoła przeciwnościom.

Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem, Ewa Winnicka, Staś Łazarewicz.
Książka dla fanów piłki nożnej – i nie tylko. Główny bohater – Staś – odwiedza sławnych piłkarzy, trenerów i dziennikarzy sportowych i próbuje dowiedzieć się, jak wyglądały piłkarskie ścieżki kariery, co decyduje o tym, że niektórzy stają się mistrzami. A pomiędzy tymi wyprawami toczy się opowieść o codziennym życiu jego rodziny – z typowymi blaskami i cieniami, doprawione sporą dawką humoru.

Tato, ta ci się udała, Zdeněk Svěrák
Dowcipna szkatułkowa opowieść mistrza czeskiego humoru i czeskiego mistrza ilustracji. Pewnego dnia mama Petrzika i Petruszki wzięła głęboki oddech i powiedziała:
– Nie gniewaj się, tato, ale ja też chodzę do pracy, a oprócz tego piorę, prasuję, szyję, gotuję, zmywam naczynia, ścieram kurze, odkurzam dywany, odprowadzam Petrzika do przedszkola, robię zakupy i chodzę na wywiadówki, smaruję sobie maszynę do szycia, czyszczę buty, noszę płaszcze do pralni i odbieram je stamtąd, i nie mam nawet czasu pójść do fryzjera, żeby ci się podobać, i tak sobie myślę, że mógłbyś przejąć ode mnie chociaż opowiadanie bajek na dobranoc, co ty na to?
Ale czy tata, który urodził się w najbardziej prozaicznej dzielnicy Pragi, będzie w stanie wymyślić tak dobrą bajkę jak te, które wymyśla mama?


Zagadki, wierszyki, ciekawostki o Krakowie, Ewa Stadtmüller, Anna Chachulska

I na koniec…

Wszyscy mamy za sobą trudny czas. Dzieci szczególnie potrzebują od nas emocjonalnego wsparcia, a świetną pomocą dla rodzica są książki, które mogą być początkiem rozmowy o tym, co ważne..

12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
Dwunastu znanych i lubianych polskich autorów dziecięcych napisało opowiadania o emocjach, które towarzyszą każdemu (także małemu) człowiekowi. Duma, wstyd, zazdrość, radość, strach, bezradność, zadowolenie, smutek, zaskoczenie, tęsknota, współczucie i złość. Ta książka z pewnością pomoże w poznawaniu i rozumieniu emocji, a to jest droga do tego, by w przyszłości dobrze sobie z nimi radzić.

Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę, Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Ta książka pomoże w nauce, jak radzić sobie ze stresem. Autorka przytacza historie, które mogą przytrafić każdemu przedszkolakowi (i rodzicowi!): spory na placu zabaw, marudzenie przy kolacji, nagłe wybuchy złości. Razem z Kubą i Leną dzieci poznają łagodne sposoby na obniżenie napięcia i odzyskanie energii. Krótkie ramki dla rodzica pozwalają zrozumieć, czym jest samoregulacja i w jaki sposób podejście Self-Reg pomaga dzieciom i rodzicom odzyskać spokój w obliczu trudności i zadbać o relacje z innymi ludźmi.

Pan Stanisław odlatuje, Justyna Bednarek
Pan Stanisław czuje w kościach, że czas na WIELKĄ PRZYGODĘ. Prosi więc wnuczka Frania, by ten zaopiekował się jego pieskiem Znajdkiem-Kręciołkiem, i odważnie wyrusza w podróż życia – ku chmurom. Wkrótce odkrywa z zachwytem, że świat z góry wygląda zupełnie inaczej. Co jednak nastąpi, gdy starszy pan czubkiem głowy dotknie nieba? I czy to prawda, że błękit jest miły w dotyku i bardzo mięciutki?
Ta poetycka i wzruszająca opowieść, snuta wspólnie przez Justynę Bednarek i Pawła Pawlaka, z pogodą przedstawia temat pożegnania z bliską osobą i pomaga dziecku oswoić się ze stratą.

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Skip to content