okładki kilkunastu książek, plakat przedstawia ojca i syna z książkami, z napisem supermoc książek, Tata też czyta, bo czytanie wzmacnia

Tata Też Czyta

Nasza biblioteka włączyła się do wspaniałej akcji, której celem jest zachęcenie mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, starszych braci czy opiekunów – do czytania. Pokazanie im, że czytanie może być fajne, jest doskonałą formą spędzania czasu z dzieckiem, ma wpływ na jego rozwój i późniejsze kompetencje społeczne, a także budowanie relacji. Z badań wynika, że płeć męska rzadziej sięga po książki. Najwyższy czas to zmienić, a jak wiadomo, jedną z najlepszych metod wychowawczych jest dawanie dobrego przykładu. Mężczyzna, który jest dla dziecka wzorem, ma supermoc! Jest źródłem postaw, zachowań i nawyków.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Można już nawet, kiedy jest w brzuchu matki. I kontynuować nawet z nastolatkiem. Rozmowa o książce to świetny sposób na utrzymanie kontaktu z młodym gniewnym.

Co czytać?

Oczywiście na początek może być trudno wybrać z ogromnej oferty pozycji dostępnych na rynku te naprawdę wartościowe. Dlatego wydawnictwa wraz z Fundacją Powszechnego Czytania przygotowały listę polecanych książek. Większość z nich jest dostępna w naszej bibliotece!

Spis znajdziecie tutaj

Dlaczego warto?

Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku trzech lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy. Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój, pozwala zrozumieć siebie i innych. Książka jest świetnym pretekstem do kontaktu, co jest ważne, bo mózg rozwija się najlepiej w kontakcie z drugim człowiekiem.

Pełną informację o tym, co i dlaczego warto czytać znajdziecie w broszurze. Jest ona do pobrania na stronie Fundacji Powszechnego Czytania – pobierz.

Logo akcji tata też czyta
Skip to content