Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze
Jeśli ktoś wierzy w mit, jakie to wspaniałe życie można wieść w USA – powinien koniecznie tę książkę przeczytać. Autobiograficzna opowieść młodej matki, która za wszelką cenę usiłuje utrzymać się na powierzchni. Autorka popełniła w swoim życiu błąd – związała się z niewłaściwym mężczyzną. Nieplanowana ciąża nie tylko uniemożliwiła jej kontynuację nauki, ale też stała się powodem zakończenia związku, który z czasem stał się przemocowy.
Bez domu, pracy, wsparcia rodziny. Korzystanie z opieki społecznej okazuje się trudnym zadaniem, najeżonym niezliczonymi prawnymi pułapkami i obostrzeniami, które trudno jest znieść. Dorywcze prace nie przynoszą odpowiedniego dochodu, a konieczność zostawiania chorego dziecka w żłobku, by nie stracić zarobku, wiąże się z ogromnymi wyrzutami sumienia. I tak Stephanie zaciska zęby dzień za dniem i sprząta domy obcych ludzi martwiąc się o to, że nie jest w stanie zapewnić córce odpowiednich warunków do życia, zaspokoić jej potrzeb i zastanawiając na co nie starczy jej pieniędzy. Jeden niespodziewany wydatek może skończyć się tym, że wylądują na ulicy.
Oprócz prawie intymnej, chwytającej za serce relacji z tej nieustannej walki, jaką toczy autorka z życiem, znajdziemy tu dość bolesną diagnozę społeczeństwa, w którym podział między bogatymi i biednymi jest niczym Chiński Mur. Co ciekawe, o ile wzbogacenie wcale nie wydaje się tak łatwą ścieżką (wbrew słynnemu American dream), to dla przeciętnego obywatela klasy średniej wystarczy kilka błędnych decyzji, utrata pracy, zaleganie z ratami kredytu, by spadek o kilka oczek niżej w hierarchii stał się faktem.
Przez tą opowieść przewija się pytanie: czy biedni są sami sobie winni? Zbyt leniwi, nie dość starający się, by swoją sytuację poprawić? Chyba każdy powinien sobie sam na nie odpowiedzieć i pamiętać, że nie warto pochopnie oceniać kogoś, kto musi korzystać z opieki społecznej.
Stehpanie Land udało się spełnić swoje marzenia i zarabiać na życie inaczej niż sprzątaniem cudzych łazienek. Obecnie pracuje jako pisarka i dziennikarka, interesuje się przede wszystkim zagadnieniami sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej.
Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska
Stephanie Land, Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze
#Fakt. Warto czytać!