Rok 2023 w bibliotece

Tradycyjnie styczeń to miesiąc podsumowań i rozliczeń. W bibliotece – wbrew temu co niektórzy sądzą – oznacza tworzenie licznych statystyk dla najróżniejszych instytucji. (Zatem jeśli kiedyś bibliotekarka podniesie na was roztargniony wzrok znad sterty segregatorów – to prawdopodobnie jest w trakcie wypełniania nieskończenie długich tabelek 🙂 ). A skoro już cierpliwie wyciągamy te najróżniejsze dane z zakamarków naszych umysłów, programu bibliotecznego, exela i tajnych zapisków – to warto się nimi podzielić z naszymi Czytelnikami.

A czy było po co przychodzić? Mamy nadzieję, że tak. W zeszłym roku udało nam się kupić 698 nowych tytułów, 52 otrzymaliśmy w darze. Kupiliśmy mniej książek niż w 2022, na co niewątpliwie wpływ miał znaczny wzrost ich cen. Ale nie tylko. Co roku staramy się także zwiększać ilość wydatków na dostęp do platform oferujących e-booki, audiobooki i synchrobooki, które z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W ciągu zeszłego roku przekazaliśmy wam prawie 200 kodów, dzięki którym wypożyczyliście z platform Legimi i Empik Go 2 229 książek/podcastów, co stanowi wzrost o ponad 50% w stosunku do roku poprzedniego.

Co jeszcze się działo?

Odwiedzaliśmy przedszkolaków, a oni przychodzili do nas.

Zorganizowaliśmy po raz kolejny wakacyjną zabawę Paszport Czytelniczy.

Dzieci w wieku przedszkolnym brały udział w akcji Mała książka – wielki człowiek. Przystąpiło do niej ponad 80 nowych uczestników, a liczba tych, którzy nadal zbierają naklejki i odbierają – niekiedy kolejne już dyplomy – jest dużo wyższa. Wydaliśmy 60 dyplomów (otrzymuje się go za odwiedzenie nas 10 razy).

Włączyliśmy się do innych ogólnopolskich akcji takich jak: # Tata Też Czyta, Tydzień Bibliotek, Książka i Róża

Przygotowaliśmy 30 wystaw tematycznych książek.

I oczywiście działaliśmy na Facebooku, Instagramie i naszej stronie, gdzie ukazywały się polecenia, recenzje książek.

Skip to content