okładka ksiażki

Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz – recenzja

Wielbiciele kultowego serialu z pewnością chętnie sięgną po autobiografię najzabawniejszego
z szóstki nowojorskich Przyjaciół. Oprócz wielu historyjek i anegdotek z planu znajdą tam wiele informacji o całym pokoleniu aktorów i ich świecie. 

Jednak z pewnością nie jest to książka tylko dla amatorów amerykańskich produkcji filmowych. Bowiem Matthew Perry oprócz talentu aktorskiego obdarzony został – można chyba tak rzec – wyjątkową skłonnością do popadania w nałogi.  Jak sam mówi – posiada gen uzależnienia. Walka z nadmiernym zamiłowaniem do alkoholu, leków i narkotyków trwała wiele lat.

“Ta choroba … to wielkie koszmarne coś. Nałóg zrujnował mi taki kawał życia, że to wcale nie jest śmieszne.”

Czytając bardzo szczere i pełne fizjologicznych opisów wyznania często zadawałam sobie pytanie: Jakim cudem ten człowiek jeszcze żyje? Kilkadziesiąt detoksów, poważne operacje, śpiączka a przede wszystkim litry, tony substancji, które z pewnością znacznie obciążają organizm. 

Widać, że Perry wiele czasu poświęcił na próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie on musiał szukać ukojenia w kolejnych substancjach wpływających na świadomość. Szczerze pisze o swoim dzieciństwie i choć stara się nie oceniać swoich rodziców, którzy zostali postawieni w tej roli we wczesnej młodości i szybko doszło do rozwodu – to jednak dopatruje się w nim początku nieznośnego bólu egzystencjalnego, jaki będzie mu potem towarzyszył przez całe życie. 

Wynik tej analizy prowadzi do wniosków, które nie są chyba nowe: że są ludzie, którzy dużo łatwiej popadają
w szpony nałogu oraz że w obliczu uzależnienia każdy człowiek staje się równie bezbronny – inteligent
i prostak, bogacz i biedak, sławny celebryta i zwykły szary człowiek.

Autor opisuje także swoje liczne związki z kobietami i szczerze przyznaje się do popełnionych błędów,  przez które dochodziło do rozstania. Pisze także o swojej tęsknocie do posiadania normalnej rodziny. A ponieważ – mimo wszystko – nigdy się nie poddał – jest nadzieja, że kiedyś mu to się uda. 

 Autor recenzji: Hanna Pietrzak-Trzcińska

Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia, Matthew Perry 

Skip to content