Okładka książki "Opiekunka", ususzony bukiet róż.

“Opiekunka : życie z Nancy : podróż w świat alzheimera”.

Książka Andrei Gillies pt. Opiekunka : życie z Nancy : podróż w świat alzheimera to szczery do bólu zapis trudnego okresu w życiu autorki, kiedy opiekowała się chorymi teściami. Kiedy matka męża zachorowała na Alzheimera, małżonkowie zdecydowali się kupić duży dom i stworzyć w nim wielopokoleniową rodzinę wraz z trójką dzieci. Zupełnie nie zdawali sobie sprawy z tego, co ich czeka.
Realia opieki w Wielkiej Brytanii są nieco inne niż w naszym kraju, ponieważ działa dużo lepszy system wsparcia dla takich rodzin. Andrea Gilles pokazuje jednak, że wspomniany system staje się także czymś co mocno ingeruje w życie, jest się niejako na cenzurowanym, prywatność właściwie przestaje istnieć.
Niezależnie od tego polski czytelnik znajdzie w opowieści świetnie zarysowany dramat utraty pamięci, który dotyczy i osoby chorej (autorka wspaniale przedstawia rozpacz swojej teściowej, która nie rozumie, co się z nią dzieje), jak również jej otoczenia. Bo mimo miłości, starań czy nawet fachowej wiedzy w pewnym momencie okazuje się, że opieka destabilizuje życie pozostałych członków rodziny i staje się obciążeniem omalże nie do zniesienia.

Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska

Książkę można zamówić (sprawdzić jej dostępność) tutaj!

Skip to content