Nowości na lato dla dzieci
Na początek absolutny klasyk, który trzeba znać. Jedna z najważniejszych książek światowej literatury dla dzieci w kanonicznym wydaniu z ilustracjami mistrza Williama Nicholsona.
Kiedy jesteśmy mali, z zapartym tchem słuchamy tej bajki o przyjaźni Chłopca z Królikiem i czekamy na odpowiedź na frapujące pytanie: JAK ZABAWKI STAJĄ SIĘ PRAWDZIWE. Kiedy jesteśmy zakochani, „Aksamitny Królik” staje się piękną historią o miłości aż po sypiące się ze starości trociny – bo „skoro jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jak to pięknie być Prawdziwym”. To również głęboka refleksja o życiu… po życiu. Od magicznego wyobrażenia Wróżki z dziecięcego pokoju, która przenosi Królika do lepszego świata, po wiarę w przetrwanie dzięki pamięci tego, kto naprawdę cię kochał.
Setki razy cytowany w książkach i filmach, kilkakrotnie zekranizowany, wystawiany na deskach wielu teatrów – jest równie obecny w kulturze jak Mały Książę i Kubuś Puchatek.
Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się Prawdziwe, Margery Williams
Miłość, Astrid Desbordes
Pewnego dnia Archibald pyta: „Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie?” „Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…”, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odkrywa prostą prawdę, że miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa. Ale największy sekret poznajemy na końcu.
To, co najcenniejsze, Astrid Desbordes
Tym razem Archibald przekonuje się, że kolejne przedmioty w domu, nawet cenne, nie sprawiają tyle radości, ile może dać przyroda. Słowik, który uczy go śpiewać, jabłoń oferująca przekąskę lub księżyc, który świeci dla niego całą noc… Natura swoich skarbów nie zamyka w szafie, udostępnia je wszystkim i pozwala się nimi cieszyć.
Sam i Watson patrzą sercem, Ghislaine Dulier
Małego człowieka łatwo przerazić tym, co życie przynosi niekiedy innym ludziom. Kiedy zdarzy się wypadek i ktoś w otoczeniu dziecka zostanie poważnie okaleczony, może ono zareagować strachem lub niechęcią… Wtedy dobrze jest pójść za radą mądrego kota.
Gucio i cała reszta, Magdalena Szczepańska
Krótkie pięknie ilustrowane historie dla dzieci w wieku 3-5 lat. Koci narrator Gucio wprowadza nas w codzienne przygody kociej rodzinki zabawnie opisując codzienność. Opowiadania spodobają się nie tylko kociarzom. A chociaż czasem tekstu jak dla maluchów jest sporo bo każde opowiadanie liczy około 2-3 strony to prosty język i miłe dla oka ilustracje pozwolą na skupienie uwagi.
Myślisz, że tak Ci źle? życie dzieci w starożytnym Egipcie, Chae Strathie
Wiecie, co jadły, w co się bawiły, jak mieszkały i jak ubierały się dzieci w Starożytnym Egipcie? Po tej lekturze już nigdy nie będziecie narzekać, że budyń jest niedobry, wątróbka za twarda a sweter od babci to obciach. W końcu dzieci w Starożytnym Egipcie jadły…myszy i gołębie.
O takich i wielu innych interesujących faktach z życia egipskich dzieci dowiadują się współcześni młodzi czytelnicy.
Mati i ostatni kawałek ciasta, Anti Saar
Życie bywa skomplikowane, gdy ma się siedem lat…
Ciocia Asta tnie ulubione ciasto Matiego – napoleonkę – na sześć kawałków. Przy stole siedzi pięć osób. Chłopiec szybko liczy, bo jest bardzo dobry z matematyki, że jedna porcja zostanie. Zamawia najmniejszy kawałek, licząc na dokładkę. Jednak gdy kończy jeść, ulatuje z niego cała odwaga, by o nią poprosić. Wychodzi na chwilę, a gdy wraca, okazuje się, że ostatni kawałek ciasta zniknął…
Do nauki i doskonalenia czytania polecamy:
Odważnie jak Greta, Anna Paszkiewicz
Kacper i Zuzia chcieliby włączyć się w walkę o ratowanie środowiska. Z pomocą przychodzi im mama, która opowiada rodzeństwu o znanej aktywistce ekologicznej – Grecie Thunberg ze Szwecji. Jak doszło do tego, że głos tej nastolatki dotarł do przywódców wielu krajów i tysięcy osób na całym świecie? Jakie działania podjęła, aby zapobiec katastrofie klimatycznej, i czego mogą się od niej nauczyć dzieci i dorośli?
Kapral miś, Anna Paszkiewicz
Wojtek to niedźwiedź brunatny, który w 1942 roku został adoptowany przez polskich żołnierzy dowodzonych przez generała Andersa. Miś stał się ważnym członkiem kompanii i otrzymał stopień kaprala. Brał nawet udział w bitwie pod Monte Cassino i złapał wrogiego szpiega, który zakradł się do obozu! Jak doszło do tego, że niezwykły niedźwiedź dołączył do armii, i jak potoczyły się jego losy?
A dla starszych:
Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią, (bo często sami nie wiedzą), Boguś Janiszewski
Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak to się dzieje, że czasem rozpiera nas szczęście, a czasem ogarnia smutek, i jak rozszyfrować inne emocje. W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania:
Czy potrzebujemy emocji i czemu tak bardzo?
Dlaczego emocje czasem nas ponoszą?
Ile jest w nas chemii, a ile rozumu?
Czy można być szczęśliwym bez przerwy?
Do czego przydają się lęk i złość?
Co nami steruje – serce czy rozum?
Czy emocje da się ogarnąć i czy w ogóle warto?
Czarci młyn, Agnieszka Płoszaj
Trwa upalne lato. Siostry Brylskie wraz z Piotrkiem i psem Julkiem spędzają wakacje w domu babci dziewczynek, w pobliżu którego znajduje się uroczysko, a w nim ruiny dworku i stary opuszczony młyn, w którym – jak głosi legenda – straszy! Posiadłość należąca niegdyś do bogatego fabrykanta teraz jest ogrodzona i pilnie strzeżona. Prowadzone są prace budowlane, które mają przywrócić świetność temu miejscu. Tymczasem w okolicy dochodzi do serii spektakularnych włamań i zuchwałych kradzieży. Łupem złodziei padają złote precjoza i stare monety. Dzieciaki postanawiają rozpocząć śledztwo na własną rękę… jak zakończy się ta sprawa?
Szkoła szpiegów, Stuart Gibbs
Nazywa się Ripley, Benjamin Ripley. Ma 12 lat, i sprawi, że całe dowództwo CIA będzie wstrząśnięte i zmieszane.
Pewnego dnia spokojne życie Benjamina Ripleya nabiera szalonego rozpędu. Wszystko zaczyna się od wizyty tajemniczego mężczyzny. Benjamin – bądźmy szczerzy: nerd i kujon – niespodziewanie otrzymuje powołanie do Szkoły Szpiegów.
Tę tajną i elitarną placówkę prowadzi CIA, a uczą się w niej najzdolniejsi uczniowie – przyszli tajni agenci, gotowi do rozwiązywania najtrudniejszych zagadek oraz do udziału w niebezpiecznych misjach wywiadowczych. Początkowo Ben nie może uwierzyć w swoje szczęście, wkrótce jednak okazuje się, że wplątał się w aferę szpiegowską i że może to przypłacić życiem.
Lapis, Emilia Kiereś
Pewnego dnia wskutek niecnego spisku włodarzy miasta Lapis, życie Tobiasza – młodego architekta o złotym sercu – i jego mądrej, dobrej żony, Elżbiety, wywraca się do góry nogami. Na domiar złego ich ukochane miasto w ciągu jednej nocy zostaje niemal całkowicie zniszczone przez złowrogą siłę, kryjącą się w podziemiach.
Pięćdziesiąt lat później do odbudowanego Lapis przybywa Irenka. Ta oczytana, ciekawa świata i nieco zbuntowana dziewczynka postanawia zgłębić tajemnice miasta i dowiedzieć się, dlaczego o pewnych sprawach się tu nie rozmawia. Czy uda jej się rozwikłać wszystkie zagadki? Czy Poczwara to tylko stara legenda? Co się stało z Elżbietą i Tobiaszem i skąd w Lapis latarnia morska, skoro nigdy nie leżało nad morzem?
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.