Nowości dla dzieci i młodzieży
Zaczynamy od świetnej serii autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o tytule Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane. Autorka sięgnęła tym razem do zapomnianych baśni ludowych próbując wyłuskać z nich treści nadal aktualne. Motywem przewodnim jest poszukiwanie szczęścia. Przedstawione są kolejno wartości: mądrość, odwaga, wolność, twórczość, wytrwałość, pewność siebie i umiejętność współpracy. Czyniąc bohaterkami opowieści współczesne młode dziewczęta, które poszukują swojej drogi, dokonują w sobie jakiejś (często trudnej) zmiany, pokazuje małym czytelniczkom, co naprawdę jest istotne w życiu. Jest to lektura obowiązkowa dla dziewczynek w wieku 8–12 lat, chociaż chłopcy też – mimo żeńskich bohaterek – znajdą w nich ważne treści. Gorąco zachęcamy do czytania tego cyklu także matki i ojców – książki z pewnością mogą pomóc w rozmowach z dziećmi o tym, co jest ważne. Do tej pory ukazały się trzy następujące tomy:
Kwiat paproci : baśń o mądrości
Pozostajemy w kręgu książek biblioterapeutycznych. Kolejna warta polecenia lektura to:
10 uczuć. Wyprawa do świata emocji, Marcin Przewoźniak
Olek, Mela i Pan Kot Mrucki to główni bohaterowie wędrujący po świecie pełnym ciekawych, zaskakujących, a czasami zadziwiających miejsc. Podczas swojej wyprawy trafiają do niezwykłych miejscowości, np.: Cochocieszyna, Ojejowa, Obleśnicy czy Znikowa Podstolnego. Za każdym razem spotyka ich inna przygoda, wywołująca tytułowe uczucia. Na ich drodze stają różne, ciekawe osoby. Mają okazję doświadczyć radości, smutku, zaskoczenia, wstydu, obrzydzenia a nawet strachu i złości. Pan Kot Mrucki rozmawia z nimi o tym co się wydarzyło, co czują i dlaczego to, co czują, jest istotne. Każda miejscowość przynosi im nie tylko nowe doświadczenia, ale też nową pamiątkę. Olek i Mela zabierają ją ze sobą, by pamiętać o tym, co poznali i czego się nauczyli.
Dziesięć rozdziałów książki, to dziesięć miejsc odpowiadających dziesięciu uczuciom. Każdy rozdział zawiera krótkie wyjaśnienie dla rodziców, pomagające wracać w rozmowach z dziećmi o uczuciach do opowiadań z książki.
Sofia, dziewczyna z kościanego domu, Kiran Millwood Hargrave
Kolejna mroczna i piękna opowieść pióra młodej brytyjskiej autorki zaprowadzi was tym razem do serca Włoch, na toskańskie wzgórza.
Dla Sofii miał to być dzień wyjątkowy. Mama, która zazwyczaj spędzała godziny na misternym rzeźbieniu ozdób i pudełek z kości (a robiła to jak nikt inny!), obiecała, że tym razem będą świętowali jak należy, całą rodziną. Musi tylko ostatni raz wybrać się do miasta, a potem „koniec z tym”. Kiedy wróci, Sofia dostanie swoje wymarzone przyjęcie i podarunek o wiele cenniejszy – „prawdę”. Jednak prawda nie miała zostać ujawniona… Tego dnia mama nie wróciła do kościanego domu, a Sofia i jej młodszy brat Ermin trafili do klasztornego sierocińca. Jedynym wyjściem była ucieczka.
Gdzie zaprowadzą dzieci labirynty podziemnych ulic włoskiego miasteczka znaczone śladem z kości i skrzeczeniem ptaków? Kim jest nowo poznany towarzysz ich podróży? Jakie tajemnice kryją wieże Sieny? I czy Sofia zobaczy jeszcze mamę?
Wszystko o różnorodności, Felicity Brooks
Radosne poznawanie różnic pomaga dzieciom reagować w życzliwy i otwarty sposób na świat i jego mieszkańców. Niezależnie od koloru skóry, pochodzenia, języka, kultury, wieku czy przekonań – mieszkańcy wszystkich kontynentów zasługują na to, żeby ich poznać. Pięknie różnią się nasze stroje, fryzury czy zwyczaje. Wspaniała książka dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Pomaga zrozumieć świat. Ułatwia dorosłym rozmowę z dziećmi na temat różnorodności. W przystępny sposób objaśnia sprawy związane z tolerancją i akceptacją.
Stało się coś złego. Jak radzić sobie ze złymi wiadomościami, dr Dawn Huebner
Dzieci często mimowolnie dowiadują się o czymś złym, co się wydarzyło, i starają się zrozumieć to na swój sposób. Czasami sami jesteśmy zmuszeni do przekazania im złych informacji. Jakich słów użyć? Jak pomóc im zrozumieć trudny przekaz? Jak sprawić, żeby spojrzały na swoje obawy z innej perspektywy?
Oto przewodnik dla dzieci i ich rodziców, opiekunów czy nauczycieli, którzy muszą zmierzyć się z rozmowami o ludzkich tragediach, poważnych światowych wydarzeniach czy zagrożeniach środowiska. Książka pozwala zachować kontrolę nad tym, o których wydarzeniach należy rozmawiać i ile informacji przekazać. Jednocześnie uczy umiejętności radzenia sobie z zamartwianiem się, strachem czy smutkiem oraz zachowania poczucia bezpieczeństwa, optymizmu i siły. Autorka jest psychologiem.
Hebanowe serce, Renata Piątkowska
Omenka kocha siedzieć w cieniu ogromnego mangowca i uczyć się z innymi dziećmi literek albo pić gęstą, słodką herbatę i słuchać opowieści starszyzny. Niestety wioskę Omenki atakują oddziały żołnierzy – kto może, ucieka przed nimi, rodzina chłopczyka także. Uciążliwa jest to podróż, w piekących promieniach słońca, w ciasnocie, za ostatnie oszczędności.
Czy ich łódź dopłynie do bezpiecznej przystani? Czy hebanowy Orion, którego Omenka ściska w swojej małej rączce, ochroni rodzinę chłopczyka?
Przejmująca opowieść o podróży małego afrykańskiego uchodźcy – Omenki.
Cała prawda o starych ludziach, Elina Ellis
Kiedy jest się dzieckiem, trudno zrozumieć, co znaczy być starym. Czy każdy człowiek staje się wtedy nudny, powolny i niezdarny? Nie! Ciepła, zabawna i niezmiernie optymistyczna książka, która łamie stereotypy i pokazuje, że wiek, to tylko stan umysłu.
Zaklęty Las, Enid Blyton
Zaklęty Las to najniezwyklejszy las na świecie. Drzewa szumią tam magiczne zaklęcia, na muchomorach ucztują elfy, ale najbardziej niesamowite jest w nim… Niebosiężne Drzewo. Trójka rodzeństwa, Frannie, Beth i Joe, mimo przestróg postanawia dotrzeć na sam szczyt tego drzewa, gdzie znajduje się przejście do zaczarowanych krain – codziennie do innej. Dlaczego tak męcząca jest Kraina Skiku-Skok? Kogo porwały wstrętne stwory z Krainy Rudych Goblinów? Jak można uciec z Wirującej Krainy, która kręci się jak karuzela?
Niebosiężne Drzewo pełne jest nietypowych mieszkańców. Madame Piorę cały czas wylewa na wszystkich brudną wodę z prania. Wróżka Puszka karmi dzieci pysznymi Wybuchowymi Ciasteczkami. A pan Księżyc pozwala im zjechać po ogromnej poduszkowej zjeżdżalni, ale pod warunkiem że wrócą i przyniosą mu… toffi. Frannie, Beth i Joe wiedzą, że muszą dotrzymać obietnicy i wspiąć się ponownie na Niebosiężne Drzewo, choć trochę obawiają się tego, do jakiej krainy trafią tym razem.
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.