oOkladki kilku książek dzieci

Nowości dla dzieci

Na początek sympatyczna bohaterka, która postanawia …. uratować świat. Maniutka to rezolutna dziewczynka, która mieszka w Starym Knedelkowie. Kocha swoje miasteczko, okolicę i kocha przyrodę. Martwi ją to, że nie wszyscy dbają o swoje najbliższe otoczenie i o naszą planetę, a po tym, jak redaktor Framuga zapowiedział w telewizji nadciagającą katastrofę klimatyczną, Maniutka postanowiła działać: Muszę uratować świat!
Czy dziewczynce uda się przekonać sąsiada Gęborka, żeby zrezygnował z foliowych torebek? Czy pod jej wpływem mama przestanie używać nieekologicznych opakowań? I wreszcie, co może zrobić sama Maniutka, żeby na Ziemi było mniej śmieci?
Maniutka ratuje świat, Joanna Krzyżanek

Pozostajemy w temacie ekologii. Kolejna w świetnej serii: “To, o czym dorośli ci nie mówią, (bo często sami nie wiedzą)” książka:
Klimat Bogusia Janiszewskiego z rysunkami Maxa Skorwidera porusza zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym.
Opowieść rozpoczyna się od objaśnienia, skąd się wzięło życie i czego życie potrzebuje do życia. Dowiemy się, skąd się bierze tlen, a skąd dwutlenek węgla; co to jest atmosfera, co się aktualnie z nią dzieje oraz czy człowiek zawsze tak mieszał w naturze.
Poznamy sposoby, w jaki pozyskuje się energię (węgiel, ropa), oraz skutki zwiększenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Przeczytamy o nowych pomysłach na produkcję energii i o tym, które z nich dają efekty. Sprawdzimy także, co z kryzysem robią państwa i organizacje międzynarodowe, a co może zrobić każdy z nas.

Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki, Christiane Dorion
Jakie cuda techniki zawdzięczamy zwierzętom?
Poznajcie rekina, który wymyślił tak superszybki kostium pływacki, że jego używania zakazano na igrzyskach olimpijskich! I ślimaka – twórcę domku, który w środku jest zawsze zimny, nawet na pustyni!
Klimatyzacja? Ubrania przeciwdeszczowe? Tunele? Igła w strzykawce? To tylko niektóre z wielu wynalazków stworzonych dzięki zwierzętom. Bo to one wymyśliły mnóstwo rzeczy, z których korzystacie na co dzień. I wciąż wymyślają! Zobaczcie, jak fascynujący jest ich świat.
Pełna humoru i ciekawostek książka dla młodszych i starszych miłośników zwierząt!

Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu, Mike Barfield
Chemia jest nudna? Nigdy w życiu! Oto najciekawszy przewodnik po pierwiastkach, jaki możesz sobie wyobrazić!
Czy wiesz, że gdyby nie rysik w twoim ołówku, nie istniałoby życie na Ziemi? Albo że zabójczą substancję, która posłużyła do zbudowania najgroźniejszej broni w dziejach, można odkryć w butelce z wodą? Autor tej zdumiewającej książki dowiedzie, że prawie wszystko we wszechświecie składa się z zaledwie dziewięćdziesięciu dwóch pierwiastków. I że w dodatku wiele z nich – od argonu po żelazo – znajdziesz w swoim własnym domu. Dołącz więc do zabawy w chowanego… i poszukaj pierwiastków wokół nas!

Rodzice świetnie wiedzą, że dobrym sposobem radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami i emocjami u dzieci jest wspólne czytanie odpowiednich książek i omawianie zawartych w nich treści. Tym razem zajmiemy się strachem oraz poczuciem straty.
Okładki dwu książek

Czy ten smutek kiedyś minie? Jak poradzić sobie z żalem, Dagmar Geisler
Autorka uświadamia czytelników, że odcienie smutku są różne. Szczególny jest ten po stracie bliskiej osoby. Książka w dostosowany do dzieci sposób pokazuje, że żałoba ma swoje etapy, aż do osiągnięcia stanu, gdy nie tyle się smucimy, co wspominamy swoich bliskich i czas spędzony z nimi.

Strach. Opowieści o oswajaniu lęku, Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Nie ma dziecka, które, nie odczuwa strachu. Dzieci boją się ciemności, obcych, tego, że nikt ich nie kocha. Strach to potężna i destrukcyjna siła wpływająca na całe życie. Potrafi nawet zniszczyć dziecięcy świat. Są jednak sytuacje, w których jest niezbędny…
Dzięki tej książce dziecko zrozumie, dlaczego ze strachu chowa się pod łóżkiem i czasami kłamie, kiedy się boi. Te opowieści pomogą mu też odkryć, czym jest asertywność, i że wyznaczanie granic jest mądre i potrzebne.

Dla ciut starszych czytelników, 6+ mamy kilka pięknych opowieści:

Przygody w dolinie Muminków (zainspirowane twórczością Tove Jansson)
Zbiór, zainspirowany opowiadaniami Tove Jansson, został uzupełniony o wyjątkowe ilustracje z najnowszego serialu animowanego „Dolina Muminków”.

Najlepsze ciasto na świecie, Justyna Bednarek
Madzia i Krzyś Wiśniewscy wprowadzają się z rodziną do kamienicy przy Głównym Rynku Dobrego Miastka. Dzieciaki szybko zaprzyjaźniają się z panem Alfredem Pączkiem – właścicielem piekarni, który robi najlepsze bułeczki w Miastku.
Pan Alfred mówi dzieciom o konkursie cukierniczym organizowanym przez burmistrza.
Czy Wiśniewskim uda się zdobyć główną nagrodę?
I czy pewna zrzędliwa sąsiadka nie pokrzyżuje im planów?

Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt, Ewa Zgrabczyńska
Przepiękna opowieść o przygodach dwóch małych piesków, które uczą się i poznają otaczający ich świat przyrody. Autorka bardzo ciekawie pokazuje czym jest fauna. Warchlak Dyzio, lisek Ruda Kita, wydra Maks, wilk, borsuk i wiele innych dzikich mieszkańców lasu, tylko czekają aby odkryć ich sekrety i pobudzić dziecięcą wyobraźnię.

Nowy początek, Olivia Tuffin
Pierwszy tom serii Deresz z Parkowej Stajni
Poznajcie Alicję i jej pięknego konia Deresza. To niezwykłe zwierzę pełne energii, które czasami ciężko okiełznać. Dziewczynka martwi się, że z tego powodu nigdy nie będzie mogła na nim jeździć na zawodach. Pewnego dnia poznaje beztroskiego chłopca Filipa, który jest nieustraszonym jeźdźcem, i wie, jak poradzić sobie z niesfornym koniem. Chłopiec niestety jest też obrażalski i Alicja nie jest pewna, czy będzie mogła się z nim zaprzyjaźnić. Czy Alicja i Deresz stworzą doskonałą parę? Czy skorzystają z pomocy Filipa? Jedno jest pewne – przed nimi długa droga, zanim marzenia Alicji o profesjonalnym jeździectwie staną się faktem.


Kupiliśmy także kolejne części lubianych cyklów:

Lukrecja i dziwny świat dorosłych, Anne Goscinny

Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór, Andrzej Maleszka

Natomiast dla najmłodszych mamy:
okładki kilku książek

Mój cień jest różowy, Scott Stuart
Podnosząca na duchu książka, która dodaje dzieciom odwagi i wspiera je w byciu sobą. Opowieść o małym chłopcu z uparcie różowym cieniem i o jego pełnej emocji wyprawie do szkoły w… spódniczce. A także o niezwykłym ojcu, który pokazał, co to znaczy naprawdę wspierać swoje dziecko w jego wyborach i być obok w każdej sytuacji. Ta inspirowana prawdziwą historią synka autora opowieść poruszyła już miliony ludzi na całym świecie. I cały czas wzrusza. W dzieciach budzi odwagę, a w dorosłych – pragnienie bycia lepszym rodzicem.
Książka w duchu wychowania w otwartości.

Pod tym samym niebem, Robert Vescio
Dwoje dzieci po przeciwnych stronach świata pragnie się zaprzyjaźnić.
Czy to możliwe, by zostali przyjaciółmi, choć dzieli ich tak wiele? Pięknie ilustrowana książka obrazkowa dla najmłodszych dzieci.

Naciśnij mnie, Hervé Tullet
Międzynarodowy hit. Interaktywna, kreatywna, edukacyjna – zachęca dzieci oraz dorosłych do wspólnej zabawy i nauki. To książka, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać…

A także książki z serii:


Gucio się złości, Aurélie Chien Chow Chine
Uczucia Gucia to seria dla małych czytelników o emocjach. Gucio jest jednorożcem takim jak wszystkie. Albo prawie… Jego tęczowa grzywa zmienia kolor zależnie od tego, co Gucio odczuwa.

Pucio mówi pierwsze słowa, Marta Galewska-Kustra
Kolejny tom serii wspierającej rozwój mowy dziecka.

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Skip to content