Okładka książki Niezwykłe przyjaźnie w świecie zwierząt

Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt

Bohaterem tej niezwykłej książki jest kot Homer, który pewnego dnia stwierdza, że inni mieszkańcy jego domu go lekceważą i musi wyruszyć w świat w poszukiwaniu prawdziwego przyjaciela. Wraz z nim wędrujemy po kolejnych stronach, gdzie pokazane są rozmaite rodzaje związków, jakie łączą gatunki występujące w przyrodzie. Pojawiają się przyjaciel opiekun (mrówki i mszyce), nieświadomy przyjaciel (różanka i małż), idealny (wiewiórka i orzechy) czy fałszywy (żabnica i ryba). I jeszcze kilka innych rodzajów więzów i ich przedstawiciele.

Mnóstwo ciekawych informacji, a wszystko to skonsultowane z dwoma biolożkami, możemy więc być pewni, że stanowią dobre źródło wiedzy. Jednocześnie w tych krótkich tekstach autorka prowadzi rozważania nad tym, jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń? Czy przyjaciel powinien gwarantować nam poczucie bezpieczeństwa, czy możliwa jest przyjaźń jednostronna? Czy można być przyjacielem tylko wtedy, gdy jesteśmy drugiej stronie potrzebni? A czy tego rodzaju więzi mogą nas łączyć z sąsiadem lub współpracownikiem? To tylko niektóre kwestie poruszane w książce. Przyznacie chyba sami, że jak na pozycję przeznaczoną dla dzieci, to dość obfity materiał. Na koniec zostaliśmy uraczeni w żartobliwym testem, w którym możemy stwierdzić jakim typem przyjaciela sami jesteśmy.

To wszystko daje świetny materiał do rozmowy z dzieckiem na temat tego jak przyjaźń może, a jak nie powinna wyglądać. Możemy uczulić je na co może liczyć, czego wymagać oraz z czym absolutnie nie można się zgodzić. Bo przecież choć przyjaźń niekoniecznie musi oznaczać robienie wszystkiego razem, to jednak warto już najmłodszym wpajać, że ta prawdziwa zawsze powinna mieć pewne cechy.

Chociaż książka jest kartonowa i na pierwszy rzut oka przeznaczona dla maluchów myślę, że ze względu na ilość ciekawych informacji oraz trafnych spostrzeżeń spokojnie nada się też dla ciut starszych czytelników.

Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska

Książkę można zamówić (sprawdzić jej dostępność) tutaj!

Skip to content