Na regale z tyłu…
Nasi czytelnicy najchętniej sięgają po literaturę sensacyjną, kryminały oraz powieści obyczajowe. Tymczasem biblioteka posiada całkiem bogaty zbiór reportaży oraz książek na różne ciekawe, aktualne tematy. Z tego zbioru wybraliśmy trzy pozycje, które zasługują na szczególne zainteresowanie.
Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie zmieniając nasze miasta, Charles Montgomery
Autor, Charles Montgomery (ur. 1968 w Vancouver) jest wielokrotnie nagradzanym kanadyjskim pisarzem, dziennikarzem i aktywistą miejskim, a zarazem jednym z najbardziej cenionych specjalistów w dziedzinie współczesnej urbanistyki, historii i rozwoju miast. Jest również liderem interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się badaniem czynników, które wywierają wpływ na samopoczucie ich mieszkańców.
W tej pracy Montgomery mierzy się z pytaniem o przyszłość miast, podchodząc do zagadnienia z perspektywy ludzkiego szczęścia. Zdaniem autora miasto może i powinno być miejscem, w którym mieszkańcy prowadzą szczęśliwe życie, a osiągnąć to można przez właściwe rozwiązania urbanistyczne i projektowanie miast. Miasto szczęśliwe łączy po mistrzowsku stronę faktograficzną ze sferą osobistych obserwacji i odczuć autora.
Książkę można zamówić (sprawdzić jej dostępność) tutaj
Dom polski. Meblościanka z pikasami, Małgorzata Czyńska
Książka jest zapisem wywiadów przeprowadzonych przez autorkę z projektantami mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Tematem rozmów był wygląd polskich domów, to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Z tych bardzo osobistych opowieści wyłania się historia polskiego dizajnu i historia projektowania mieszkań, uzupełnione rozmowami z historykiem sztuki i socjologiem.
Jej rozmówcy to: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, współtwórczynie programu „Standard”, Piotr Voelkel, Oskar Zięta.
Książkę można zamówić (sprawdzić jej dostępność) tutaj
Władcy jedzenia: jak przemysł spożywczy niszczy planetę, Stefano Liberti
Stefano Liberti, włoski reporter, zwiedził wiele krajów, aby prześledzić, jak działa przemysł spożywczy. Tematyka tej pracy obejmuje wytwarzanie i dystrybucję czterech produktów: wieprzowiny, soi, tuńczyka w puszcze i koncentratu pomidorowego. Produkty te są podstawą diety większości ludzi, a zarazem przyczyną największych szkód wyrządzanych Ziemi przez przemysł spożywczy.
Obecny system stanowi duży problem i należy zastanowić się co będzie z nim dalej.
Książkę można zamówić (sprawdzić jej dostępność) tutaj
Autor Dorota Wójcik