Moc dobrego snu
Badania pokazują, że niedobór snu może niekorzystnie wpływać na kondycję ciała i umysłu, jak również znacząco podnieść ryzyko zachorowania na cukrzycę, demencję czy otyłość. Liczy się nie tylko ilość, ale i jakość snu. Tymczasem problemy z bezsennością mogą dotyczyć nawet 1/3 populacji. Każdy, kogo dotknął ten problem, wie jak bardzo niewyspanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nic dziwnego, że szuka się wtedy ratunku – niekoniecznie od razu w farmakologii.
Michael Mosley, autor książki Moc dobrego snu. Jak spać by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym sam doświadczył bezsenności i wielokrotnie podejmował próby walki z nią. Efektem jest ta książka, zawierająca praktyczne wskazówki, jak wpłynąć na lepszą jakość naszego snu.
Autor zaczyna od wprowadzenia czytelnika w naukowe aspekty snu, udowadniając to, co już wiemy: że bardzo ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej regeneracji organizmu. Pokazuje, co może być przeszkodą w zasypianiu.
Oczywiście, część osób doświadcza także zbyt wczesnego budzenia się. Najczęstszą reakcją jest leżenie i próba ponownego zaśnięcia. Tymczasem autor sugeruje, by raczej wstać i zacząć coś robić. Odwołuje się przy tym do czasów przedindustrialnych, gdy wzorzec snu był inny niż współczesny – kładziono się spać około 21, wstawało koło drugiej w nocy i wykonywało np. prace domowe, a potem zasypało na jeszcze parę godzin.
Czy zatem śpimy wystarczająco długo? Oprócz sprawdzania zalecanej ilości godzin odpowiednio do wieku można wykonać prosty test pokazujący stopień wyspania. Polega on na sprawdzeniu, jak szybko jesteśmy w stanie zasnąć w ciągu dnia. Pomocne mogą być też odpowiedzi na listę konkretnych pytań dotyczących naszego nocnego wypoczynku.
Czytelnik, który dotarł do tego momentu w książce prawdopodobnie już wie doskonale, czy ma problem. Na szczęście autor przedstawia kilka sposobów radzenia sobie z nim:
- wyrabianie zdrowych nawyków snu i zasypiania
- zorganizowania odpowiedniego miejsca do spania
- odpowiednie odżywianie (chodzi o jakość pożywienia, ale i pory spożywania posiłków)
- ćwiczenia oddechowe redukujące stres
Przedstawia także technikę SRT – ograniczania czasu snu, która pozwala w ciągu około 8 tygodni poprawić wydajność snu, dając przy tym nadzieję na długotrwałe rezultaty (w przeciwieństwie do leków nasennych).
Osobny rozdział poświęcono sposobom radzenia sobie z jet lagiem, a także kłopotom wynikającym z wykonywania pracy w systemie zmianowym.
Na końcu czytelnik znajdzie listę kilkunastu przepisów kulinarnych diety śródziemnomorskiej – zalecanej przez autora.
Moc dobrego snu. Jak spać by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym, dr Michael Mosley
Autor recenzji: Hanna Pietrzak-Trzcińska
#Fakt. Warto czytać!