
Majowe nowości – literatura faktu
Na początek coś na ciężkie czasy, w jakich przyszło nam ostatnio żyć. Epidemia w jakiś sposób – mniejszy lub większy – dotknęła każdego z nas. Trudno w takiej sytuacji dbać o zdrowie – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. A przecież zestresowani czy przygnębieni nie poradzimy sobie lepiej z kłopotami.
W tej sytuacji pomocy można szukać w literaturze. Jak radzić sobie z natłokiem „czarnych myśli”, które nigdy nie są pomocne przy rozwiązywaniu problemów? Co robić, gdy nasze życie odmienia się diametralnie i coś tracimy?
Z pomocą mogą przyjść dwie książki:
Jak uspokoić swoje myśli. Dla wszystkich, którzy martwią się na zapas, Sarah Knight
Czy zdarza Wam się martwić rzeczami, które jeszcze nie nastąpiły? Albo takimi, które nie tylko jeszcze się nie wydarzyły, ale zapewne nigdy się nie wydarzą? Mózg podsuwa nam milion różnych scenariuszy, z których każdy następny jest coraz bardziej niepokojący. Zaczynamy się stresować i coraz trudniej nam zatrzymać gonitwę myśli. Autorka bestsellerowej i uznanej serii poradników, „antyguru” Sarah Knight uczy nas rozwiązywać problemy, zamiast pogarszać sytuację. Dostarcza wskazówek, sztuczek i technik, które pomogą zapanować nad stresem oraz przejść do likwidowania przyczyn, które go wywołały.
Żal po stracie. Lekcje akceptacji, Ewa Woydyłło
Umiera ktoś bliski. Rozpada się nasz związek. Dowiadujemy się o chorobie. Tracimy pracę.
Te i inne sytuacje mają wspólny mianownik: rozsypuje się nasz dotychczasowy świat.
W nowej książce ceniona psycholog Ewa Woydyłło pisze o stracie rozumianej bardzo szeroko. Pokazuje, jak radzić sobie z emocjami po traumie. Autorka przekonuje, że cierpienie należy oswajać, a po stracie określić się na nowo w dalszym życiu i uwierzyć, że szczęście jest możliwe. Odwołuje się do własnej biografii, osobistych doświadczeń utraty i skutecznych sposobów, które pomogły jej wyjść z trudności.
Czasem rozwiązaniem jest oderwanie myśli od własnej sytuacji i czytanie o tym, jak żyją inni. Seria Reportaż Wydawnictwa Czarne to książki o bardzo różnej tematyce, wszystkie na wysokim poziomie literackim i merytorycznym:
Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii, Małgorzata Sidz
Kissanristiäiset, kocie chrzciny, to pretekst do świętowania, muzyki, śpiewu. Finowie umieją imprezować i nie stronią od alkoholu, tak w towarzystwie, jak w samotności (to słynne fińskie „gaciopicie” w domu, na kanapie, w bieliźnie lub wyciągniętych dresach). Ale Małgorzata Sidz zaprasza nas nie tylko do zabawy – uchyla przed nami drzwi do fińskich domów, przedstawia fińskie rodziny, opowiada o fińskiej mentalności, o pracowitości i wyrozumiałości, alkoholizmie i samotności. Zabiera nas do domków letniskowych i do domów spokojnej starości. Pisze o historii, skomplikowanych relacjach z sąsiadami i o mniejszościach, ale też o Muminkach, Tove Jansson i saunach. Jej Finlandia to kraj wymykający się stereotypom, pełen sprzeczności i podziałów, wspaniały i trudny zarazem. Kraj lata i zimy.
Honor. Opowieść ojca, który zabił własną córkę, Lene Wold
Prawo obowiązujące w Jordanii bywa bezwzględne wobec kobiet, a surowa obyczajowość sprawia, że w rolę sędziów nierzadko wcielają się bliscy. Nic dziwnego, skoro seks przedmałżeński sprowadza hańbę na całą rodzinę kobiety, która dopuściła się nierządu. Jedynym sposobem na przywrócenie utraconego honoru jest zabicie cudzołożnicy – matki, siostry, córki. Dotyczy to nie tylko związków przedmałżeńskich, ale również gwałtów czy relacji homoseksualnych. A jeśli kobieta, która czuje się zagrożona, zwróci się do służb publicznych po pomoc, najprawdopodobniej „dla ochrony” trafi do więzienia, zaś oprawcy pozostaną bezkarni.
Norweska dziennikarka Lene Wold na przykładzie historii Rahmana, Aiszy i Aminy próbuje zrozumieć, co kieruje Jordańczykami, którzy w XXI wieku wciąż kultywują krwawą tradycję honorowych zabójstw.
Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet, Karolina Bednarz.
Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.
A dla miłośników Tajemnicy i nierozwiązanych historii:
Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca, Alice Lugen
Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia.
Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Alice Lugen opowiada także o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Książkę czyta się jednym tchem.
Książka, na podstawie której powstał serial Netflixa po tym samym tytułem:
Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów, Deborah Feldman.
Nowy Jork, Brooklyn – chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu?
Feldman wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów.
Na koniec pozycja obowiązkowa dla każdego szanującego się miłośnika książek, sztuki i kultury.
Klucz do zrozumienia gustu wielu Polaków, również młodych – ciągle oczarowanych fenomenem pisma:
„Przekrój” Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika Tomasza Potkaja to pierwsza biografia twórcy „Przekroju”.
Zdumiewająca opowieść o zjawisku „Przekrój”, niezapomnianej epoce, jej śmiesznych i tragicznych postaciach oraz o jednym nieszablonowym człowieku. Kiedy Marian Eile przyjął zlecenie na stworzenie „Przekroju”, nikt nie spodziewał się, że powstaje prawdziwa ikona. Dokonał rzeczy zdumiewającej.
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Majowe nowości - beletrystyka

Majowe nowości dla dzieci
Zobacz również

Nowości na lato – literatura piękna
1 sierpnia 2022
Zniknięcie – recenzja
10 października 2022