Kilka okładek książek

Majowe nowości dla dzieci

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Będą pewnie wspólne spacery i wyprawy (a jeśli pogoda nie dopisze – gry i zabawy w domu), pyszne słodkości do jedzenia i ogólnie sprawianie frajdy naszym dzieciom (pewnie również tym starszym, które z pewnością upomną się o swoje z tej okazji, zapominając, że dopiero co próbowali udowodnić nam, że są prawie dorośli…).
Warto w takim dniu pomyśleć również o radości, jaką może dać czytanie – wspólne, indywidualne. Dlatego nasze ostatnie zakupy obfitowały szczególnie w książki dla dzieci.


Mali czytelnicy uwielbiają powieści z tajemnicą w tle. Dlatego postanowiliśmy wzbogacić nasz zbiór o kilka tego typu tytułów:


Zagadka ducha Chopina
, Marta Guzowska. To kolejna książka z cyklu Detektywi z Tajemniczej 5, którą można jednak czytać nie znając wcześniejszych części. Zaletą książek detektywistycznych dla dzieci tej autorki jest ich walor edukacyjny (w każdej “przemyca” jakieś wiadomości historyczne lub naukowe) oraz interaktywna forma – opowieść jest tak skonstruowana, że każdy rozdział kończy się pytaniem dotyczącym śledztwa, na które powinien odpowiedzieć czytelnik (rozwiązanie znajdzie już w następnym rozdziale). Aby to zrobić musi myśleć logicznie i dokładnie czytać tekst. W ten sposób zabawa trwa dłużej, a czytelnik nie musi się zbytnio niecierpliwić zanim dobrnie do końca i poczuje satysfakcję z tego, że sprawdził się jako detektyw.

Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece, Magdalena Witkiewicz
Co ukrywają pracownice biblioteki w małym miasteczku? Czy Wiktor wraz z kompanami z Bandy z Burej zdoła rozwikłać tę zagadkę?  

Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej, Małgorzata Kur
Sześcioletni Gucio marzy, by być detektywem. Szybko życie przynosi mu pierwsze zadanie – znaleźć Stefana – świnkę morską, która podczas pobytu na placu zabaw, tuż przed straszną burzą – zaginęła.
Gucio – jak przystało na prawdziwego detektywa, posługując się logiką, szuka rozwiązania, a że po drodze czasem trafiają się fałszywe tropy? Ważne, żeby udało się rozwikłać zagadkę!

Książka została nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren – Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Kolejna nagrodzona w tym konkursie książka to Urodziny  Joanny Jagiełło.
Na urodziny Majka zaprosiła prawie całą klasę. Prawie, bo przy rozdawaniu zaproszeń świadomie pominęła Jessikę, Grubego i Morusa. Co za okropna sytuacja. Każde z nich jakoś sobie z nią radzi. Czy mają szansę znowu poczuć się dobrze w swojej klasie?
Książka o tym, że ostatni będą pierwszymi. I że kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. I o tym, że to my decydujemy, jaki jest świat wokół nas. Nawet mając zaledwie kilkanaście lat.

Prawdziwy prezent na Dzień Matki sprawiła wszystkim mamom Renata Piątkowska swoim wzruszającym, pięknym tomem krótkich opowiadań o tych, które maja Prawdziwe Moce. Po prostu mama opowiada o kobietach, które po prostu zrobią wszystko dla dobra i szczęścia swoich dzieci. Do wspólnego czytania!

Kilka uroczych historii dla najmniejszych dzieci:

Raptus, Magdalena Kulus.
Jamnik Raptus mieszka z ukochaną panią Halinką. Ich życie jest proste, ale są bardzo szczęśliwi, nierozłączni od jedenastu lat. Aż do dnia, gdy właścicielka trafia do szpitala… i już nie wraca. Któż chciałby takiego psa – niezbyt urodziwego, starego, z różnymi nawykami? Nic dziwnego, że Raptus trafia do schroniska, a tam na każdym kroku boleśnie zdaje sobie sprawę z tego, co stracił.
Dzieci dowiedzą się z tej wzruszającej opowieści, że psy są czującymi istotami, które potrzebują nie tylko własnego kąta, ale kochającego ich właściciela. Bo robienie fajnych rzeczy tylko wtedy ma sens, “gdy obok jest ktoś, kogo kochasz”. Ale czy prawda ta dotyczy tylko psów?

Mój dom, Astrid Desbordes. W kolejnej już książce autorka udowadnia, że używając niewielu słów potrafi wyrazić wiele cennych i ważnych myśli. Tym razem uświadamia małemu czytelnikowi, że trzeba mieć swoje miejsce na ziemi, w którym ktoś na ciebie czeka. I że to miejsce może wyglądać bardzo różnie…

oraz urocze książeczki pokazujące małemu dziecku, co w życiu jest naprawdę ważne, autorstwa Niny Lussy:

Stella, Pikuś i radość
Jak odnaleźć radość i czy trzeba jej szukać daleko? A może wystarczy rozwiązać zagadkę małych, wełnianych czapeczek lub po prostu wyciągnąć do kogoś rękę?  Stella i Pikuś odnajdują radość, mimo że wcale jej nie szukali.  Opowieść o przyjaźni i szczerości oraz o tym, ile szczęścia może.

Stella, Pikuś i skarby
Co jest naszym największym skarbem? Czy można dostać na własność cały las? Na czym polega mądrość wody i czy gwiazdy świecą wszędzie tak samo? Odpowiedzi na te pytania szuka Stella wraz ze swoim pieskiem Pikusiem.

Dla miłośników historii mamy kilka książek Grażyny Bąkiewicz, które udowadniają, że podane w atrakcyjnej formie wydarzenia z przeszłości, nie muszą być dla współczesnych dzieci nudne.

Z cyklu Ale historia dwa kolejne tomy o przygodach Aleksa i jego kolegów oraz ich podróży w czasie:

Jadwiga kontra Jagiełło

Zygmuncie, i kto tu rządzi?

oraz tej samej autorki

Ada i tajemnica Galla Anonima. Kryminałek historyczno- fantastyczny
Kim był Gall Anonim i dlaczego tak a nie inaczej przedstawił historię Polski w swojej kronice? Czy było tak, jak to opisał, czy może zmuszono go do naciągania faktów? W średniowieczu przecież szybko rozprawiano się z nieposłusznymi kronikarzami. Ada doskonale sobie radzi z przenoszeniem się w czasie i przestrzeni, jest też niezła w dyskretnym podglądaniu. Czy uda jej się poznać tajemnicę Galla Anonima i powstrzymać fatalny w skutkach bieg historii? Czy jej ingerencja nie popsuje innym szyków?

I na koniec kontynuacje ulubionych serii młodych czytelników:

Nelly Rapp i kapitan Sinobrody, Martin Widmark

Dziennik Cwaniaczka : Totalna demolka / Jeff Kinney 

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Okładki ksiażek
Skip to content