okładki kilku książek

Literatura faktu – nowości

Zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności. Czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania? „Samotny jak Szwed?” to kolejna odkrywcza książka o naszych sąsiadach zza Bałtyku. Autorka opowiada o szwedzkich singlach, rodzinach i indywidualizmie, a także o szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury. Wraz ze swoimi rozmówcami dochodzi do tego, że to introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie, zastanawia się, czym jest samotność publicystki walczącej o subiektywizm w spolaryzowanej rzeczywistości, i nad tym, dlaczego nie chroni anorektyczek przed samotnością w tłumie wszechobecna tolerancja.
Samotny jak Szwed? O ludziach północy, którzy lubią bywać sami, Katarzyna Tubylewicz

Pierwszy oddech. Jak współczesna medycyna ratuje najbardziej kruche życie, Olivia Gordon
Oto fascynująca opowieść o pionierskich dziedzinach medycyny: perinatologii i neonatologii. Dzięki nim na świecie pojawiło się nowe bezprecedensowe pokolenie – dzieci uratowanych jeszcze w łonie matki lub po przedwczesnym porodzie. Olivia Gordon dzieli się własnymi przeżyciami oraz przytacza historie ciąż obarczonych wysokim ryzykiem, które stały się udziałem wielu kobiet. Ze szczegółami opisuje więź łączącą rodziców z lekarzami, w których rękach spoczywa życie matki i dziecka.
Pierwszy oddech to książka o strachu, odwadze i miłości, która rodzi się w ekstremalnych warunkach. Inspiracją autorki była własna historia dramatycznej walki o życie swojego nienarodzonego syna.

Zachłanne na życie, Sławomir Koper
Barwna opowieść o życiu artystek PRL. Niekwestionowaną gwiazdą była wówczas Agnieszka Osiecka, bez której w ogóle nie można sobie wyobrazić polskiej kultury tamtych lat. Utalentowana autorka tekstów i poetka, niezrównana komentatorka życia codziennego. Kobieta wrażliwa i szalona, która poszukiwała osobistego szczęścia i właściwie nigdy go nie odnalazła. A przy tym posiadała niezwykły dar unieszczęśliwiania innych. Poza Agnieszką Osiecką autor przedstawia sylwetki Małgorzaty Braunek, Kaliny Jędrusik i Elżbiety Czyżewskiej.

Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy, Lisa Appignanesi
Historia narzucanych kobietom norm, podwójnych standardów i kategorii zbyt ciasnych, by pomieścić ludzkie życie. Histeria, szaleństwo laktacyjne, kobiece sprawy… W XIX wieku zaburzenia psychiczne kobiet wzbudzały w lekarzach (mężczyznach) niepokój, który często przeradzał się w lekceważenie. Jeszcze nie tak dawno dręczone przez własne umysły pacjentki mogły liczyć co najwyżej na zakucie w kaftan, kąpiele lecznicze albo wizytę egzorcysty.
To także opowieść o tym, jak przez lata objawy i diagnozy dopasowywały się do modnych diagnoz, oraz o tym, jak terapie przynosiły sukcesy lub zawodziły. Wszystko to pozwala szerzej spojrzeć nie tylko na delikatne zagadnienie zdrowia psychicznego na przestrzeni wieków, ale także – a może przede wszystkim – na rolę i miejsce kobiet w całym tym szaleństwie.

Polecamy dwa poradniki, które pomogą rozwiązać dość powszechne niestety problemy współczesnych ludzi:

Moc dobrego snu. Jak spać by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym, dr Michael Mosley
Najnowsze badania dowodzą, że sen wpływa na nasze zdrowie bardziej niż zbilansowana dieta, ćwiczenia czy poziom zamożności. Niestety, w dzisiejszych czasach musimy coraz częściej walczyć nie tylko o jego odpowiednią długość, ale przede wszystkim jakość. W tej książce doktor Michael Mosley wyjaśnia, co się z nami dzieje, kiedy śpimy, jakie są przyczyny powszechnych problemów ze snem i dlaczego standardowe sposoby na bezsenność rzadko działają. Udowadnia, że 7–8 godzin nocnego snu może zmniejszyć ryzyko depresji, otyłości i innych chorób przewlekłych.

Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur, Nicola Schmidt
Badania jednoznacznie dowodzą, że krzyki i kary są nieskuteczne, poza tym sprawiają, że dzieci nie potrafią odnaleźć się we współczesnym świecie. I choć większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, to zdarza się, że nie jesteśmy w stanie opanować emocji i wybuchamy. Nicola Schmidt – wykładowczyni, dziennikarka naukowa i autorka bestsellerów o rozwoju dziecka uczy, jak zachować spokój i sterować swoimi reakcjami i pokazuje
sposoby postępowania, które pozwolą realnie i trwale wzmocnić swoją więź z dzieckiem.

A dla zainteresowanych religijną refleksją:

O bliskości. Jak żyć razem w podzielonym świecie, Grzegorz Ryś
Abp Grzegorz Ryś przekonuje, że wspólnota nie tylko jest nam potrzebna jak tlen, ale też wciąż jest możliwa. Tego, co rozdarte, nie posklejamy dyskusjami ani narzuconymi z góry nakazami. Liczą się proste gesty: zrobienie zakupów sąsiadowi, telefon do kogoś samotnego, wyciągnięcie ręki do zgody, modlitwa. Obecność, troska, szacunek, solidarność – te podstawowe ludzkie wartości są równocześnie najgłębiej chrześcijańskie.

To co najważniejsze, Ks. Józef Tischner
Zbiór 21 tekstów Tischnera na XXI wiek.
„Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi.”
ks. Józef Tischner
Dla wielu słuchaczy i czytelników ks. Józef Tischner stał się właśnie takim przewodnikiem. Miał on w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Przez swoje teksty nadal uczy nas patrzenia na świat, w którym sprzeczności nie znikają, ale mogą się harmonizować. Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne. Przekonuje, dlaczego należy dbać o wolność i jak z niej mądrze korzystać.

#Fakt. Warto czytać!

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Skip to content