Literatura dla dzieci – nowości – dotacja z Biblioteki Narodowej – cz. 2

Na początek opowieść o… matematyce. Pierwsza część książki przyciągnie czytelników i czytelniczki ilustracjami oraz ekscytującymi przygodami; o matematycznych przestrzeniach autorka wspomina jedynie mimochodem. Druga część to popularnonaukowy obrazkowy słowniczek matematyczny. Kulo marzy o tym, by się z kimś poturlać – najlepiej z górki na pazurki. Gdyby Trio był kulą, byłby idealnym kompanem do turlania się, ale… jest trójkątem. Najlepszym trójkątnym przyjacielem, jakiego można sobie wymarzyć, bo rusza z Kulem w nieznane, żeby znaleźć kogoś do turlania się. Wspólnie przemierzają wiele krain i prowadzą poszukiwania wśród liczb, figur płaskich i przestrzennych. Są jak podróżnicy, którzy odkrywają nieznane lądy i ludy, ich zwyczaje, upodobania, plusy i minusy. „Koniec przedszkola i początek szkoły podstawowej to czas, kiedy ciekawym świata dzieciom można zaszczepić miłość do nauk ścisłych. Najlepiej to zrobić poprzez zabawę, opowieść i ilustracje” – twierdzi autorka.
Trio i Kulo. W krainie matematyki, Marta Kopyt

Mój najlepszy najlepszy przyjaciel, Olivier Tallec 
Wiewiórka poznaje swojego przyjaciela. I to najlepszego! To TEN JEDYNY najlepszy przyjaciel, który zawsze jest chętny do wspólnej zabawy. Ale co zrobić, gdy poznaje się innych najlepszych przyjaciół, którzy dobrze puszczają kaczki i znają jeszcze lepsze, sekretne miejsca w lesie? Czy najlepszy przyjaciel może być tylko jeden?

Franek ma życzenie, Caroline Bruce
Franek zasiał w doniczce ziarenko. Czeka i czeka, podlewa i podlewa, ale ziarenko nie chce wykiełkować. Franek jest zaniepokojony. Potem słychać pukanie do drzwi. To Fela, przyjaciółka Franka. Może znajdzie rozwiązanie problemu?
Pierwsza książka o Franku i Feli, seria uroczych i ekscytujących opowieści podróżniczych dla najmłodszych czytelników książek obrazkowych.

Okładki książek, logotypy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa


Kawa u żyrafy, Barbara Kosmowska
W ogrodzie zoologicznym, opuszczonym przez ludzi po strajku zwierząt, zaczyna panować chaos spowodowany poczuciem wolności, który jest trudny do okiełznania nawet przez samego króla zoo – lwa Leona. Zwierzęta zaczynają martwić się, czy poradzą sobie bez ludzi. I pokazują swoje prawdziwe oblicze…
Dynamiczna, mądra i pełna humoru opowieść z niejednym przesłaniem. O życiu bez uprzedzeń, w otwartości, o samodzielnym myśleniu i przełamywaniu stereotypów.

Okładki książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN

Dwa domki, Anna Onichimowska
Hania i Mania zostały sąsiadkami. To świetnie, wreszcie będą miały się z kim bawić! I od teraz mają dwa razy więcej przygód. Chodzą razem do biblioteki i pomagają w wyprzedaży garażowej. Razem bawią się z kotkami i opiekują się ranną sarenką. Wszystko jest weselsze i ciekawsze, kiedy przyjaciółka jest obok.

Okładki książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Słodziak, Agata Widzowska
Słodziak wcale nie chce być słodkim pieskiem. Ma niezależny charakter i upodobania, które jego pani nie zawsze akceptuje. Na szczęście pani Kasia jest poetką zajętą szukaniem rymów do swoich wierszy i często przymyka oko na Słodziakowe wyczyny. Kiedy jednak jej pupil po pogoni za biblioteczną kotką Lusią przestaje być mile widziany w bibliotece, wybiera się z nim na szkolenie do specjalisty od psich manier. I o dziwo, to szkolenie bardzo się Słodziakowi podoba. Przecież wystarczy, że człowiek zrozumie zachowanie psa, i już można się z nim dogadać. Wkrótce Słodziak będzie mógł się wykazać dojrzałością, gdy napotka potrzebującego pomocy starszego pana. Znajomość z panem Antonim i innymi staruszkami sprawi, że chętnie będzie od czasu do czasu prawdziwym słodziakiem.

Okładki książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Nocny kotek, Sonja Danowski
W schronisku odbędzie się niebawem festyn. Antoś kocha zwierzęta, a w szczególności koty, dlatego przekazuje na charytatywną loterię swoje ulubione przytulanki. Przed pójściem spać trochę mu brakuje pluszaków. Mama daje mu na pocieszenie swoją starą zabawkę z dzieciństwa – kota Pawełka. Od tego momentu Antoś i Pawełek są nierozłączni. Wkrótce w ich domu zamieszka jeszcze jeden kotek…
Sonja Danowski opowiada wzruszającą historię przyjaźni i ubiera ją w gęste od szczegółów, realistyczne, urzekająco piękne ilustracje.

Okładki książek, logotypy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa


Przygody psa Precla, Marta Maj
Seria Przygody Psa Precla uczy wrażliwości na psich przyjaciół i ich potrzeby od najmłodszych lat.
W książkach młody czytelnik znajdzie dużo praktycznych informacji dotyczących posiadania psa i różnych codziennych sytuacji z tym związanych.

Okładki książek, logotypy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa


Czorcik. Ostatni rok w przedszkolu, Małgorzata Starosta
Czorcik to bystra, wesoła i ciekawa świata dziewczynka. Właśnie zaczęła swój ostatni rok w przedszkolu. Przez 12 miesięcy towarzyszymy jej w radościach i smutkach: gdy rusza się ząb, pojawiają się kłopoty w przyjaźni, i gdy starszy brat Foszek robi psikusy. Celebrujemy święta: Halloween, Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz codzienność: zbieranie jesiennych liści, grzybobranie, przedszkolną wycieczkę i ognisko. Każdy rozdział książki to duża dawka humoru i ciepły klimat rodzicielstwa bliskości.

Okładka książki, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Bezpieczni w internecie. Jak chronić się przed oszustwami i przemocą, Dagmar Geisler
Jak bezpiecznie surfować po sieci? Co mogę pokazywać w Internecie, a czego nie powinienem? Czy mam wierzyć we wszystko, co widzę lub czytam online? Jak radzić sobie z brutalnymi filmami? Co zrobić, gdy ktoś nęka mnie w sieci? Młodzi bohaterowie nie tylko doświadczają tego, co może pójść źle podczas korzystania z Internetu, ale także odkrywają, jak chronić się przed oszustwami i przemocą. Dzięki wielu pomocnym wskazówkom i przykładom, książka ta może być idealnym początkiem rozmowy o bezpiecznym korzystaniu z sieci, a także praktycznym poradnikiem dla dzieci i dorosłych. Szczegółowe kolorowe ilustracje uzupełniają wszystkie ważne informacje.

Okładki książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Naukomiks
W tej świetnej serii rozmaite zagadnienia zostają przedstawione w przystępnej oraz atrakcyjnej formie komiksu. Jednak treść zdecydowanie obfituje w szczegóły i wiele faktów, z pewnością zadowoli ciekawych świata młodych czytelników.

Okładki książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Książka. Kto za tym stoi?  Stéphanie Vernet
Książka bez czytelników jest jak żółw bez skorupy. Zanim jednak trafi w jego lub jej ręce, przechodzi przez wiele ogniw długiego procesu wydawniczego. O tym, jak to wygląda „od kuchni”, a także o całym zepole osób, dzięki którym możemy cieszyć się fantastycznymi historiami, opowiada Stéphanie Vernet. Podąża za autorem, wydawcą, ilustratorem, drukarzem, księgarzem lub bibliotekarzem i odkrywa świat tych fascynujących zawodów. Oto kulisy publikowania.

Okładki książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Książkożercy. Sylabami
Nowa odsłona świetnej serii do nauki czytania, tym razem oparta na metodzie sylabowej.

Okładki książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Kosma, Kopacz i leśna szkoła. Trudne początki, Agnieszka Misiak
Kosma ma prawie osiem lat, poczucie humoru i wyjątkowy zmysł obserwacji. Zna się na emocjach (nie tylko swoich). Wie, co zrobić, gdy jest za głośno albo gdy siedzenie bez ruchu staje się torturą. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się pies. To dzięki niemu Kosma poznaje Sandrę, która gryzie swój warkocz, gdy się denerwuje, i ma zadatki na najlepszą przyjaciółkę – taką, z którą buduje się bazy, biega po lesie i marzy o… leśnej szkole. Kiedy dzieci postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce, wszystko jest możliwe. Opowieść o świecie, w którym każdy znajduje się u siebie. Przewodnikiem jest Kosma – chłopiec z ADHD, którego spostrzeżenia intrygują i wzruszają.

Okładka książki, logotypy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa


Elfie, mamy problem! Marcin Pałasz
Wyobraźcie sobie taką historię: wypełniacie kupon w loterii iwygrywacie lot w kosmos! Brzmi jak bajka, wiem, tylko akurat Dużemu się właśnie to przydarzyło! A mnie się przydarzyło, że jestem jego psem i w związku z tym przeszedłem razem z nim szkolenie w stanie nieważkości, dostałem hełm i też lewitowałem w kosmosie! A potem uratowałem nas przed kosmiczną katastrofą! Ja! As wśród kosmopsów!

Okładka książki, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Wzgórze snów, Joanna Jagiełło
Kostka, Aleks i Gucio byli już prawie spakowani na słoneczne wakacje na rajskiej wyspie, kiedy nagle rodzice zmienili plany. Przecież mają rocznicę ślubu i chociaż raz należy im się wyprawa tylko we dwoje. W tym czasie ich zawiedzione dzieci miały udać się w podróż z dziwnymi dziadkami jeszcze dziwniejszym kamperem. I to gdzie? Do jakiejś nudnej mieściny o wiele mówiącej nazwie Nitąd! Chyba gorzej być nie mogło. Bardzo szybko okazuje się jednak, że i dziadkowie, i mieścina mają wiele tajemnic, a podczas podróży zaczynają dziać się rzeczy tajemnicze, niespodziewane i zupełnie nie z tego świata…

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, zadanie „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Logo Biblioteki Narodowej, NPRCz i MKiDN
Skip to content