Okładki kilku książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN

Literatura dla dzieci i młodzieży – nowości – dotacja z Biblioteki Narodowej

Prezentujemy pierwszą porcję nowości dla dzieci i młodzieży zakupioną dzięki dofinansowaniu z Biblioteki Narodowej. Jak zwykle staraliśmy się wybrać z bogatej oferty wydawnictw wartościowe pozycje dla czytelników w różnym wieku – od tych najmłodszych, dla których mamy głównie książki obrazkowe – z małą ilością tekstu, za to dużymi, dopracowanymi ilustracjami, które wspaniale go uzupełniają, poprzez uczniów wczesnej podstawówki, którzy doskonalą samodzielne czytanie, po starsze dzieci – dla nich mamy książki przygodowe, detektywistyczne oraz opowieści o zwierzętach. Nie zabrakło także komiksów – szczególnie polecamy serię Naukomiks wydawnictwa Nasza Księgarnia, w której w dowcipny, przystępny sposób czytelnicy zaznajamiani są z rozmaitymi zjawiskami przyrodniczymi czy też wynalazkami. Ostatnio kupiliśmy Samochody i ich fascynujące silniki, a już wkrótce nowe tytuły w tym cyklu.

Okładki czterech książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Miś na czas, Jean-Luc Fromental
W pewnej rodzinie, takiej, jak wiele innych, pojawia się… niedźwiedź!
Miś bardzo się stara dopasować do rytmu dnia mieszkańców, ale niestety, od rana do wieczora wszędzie się spóźnia: na śniadanie, do szkoły, na stołówkę…
Nasz Miś sam już nie wie, któremu zegarowi zaufać i traci nadzieję na to, że kiedykolwiek zdąży na czas.
Na szczęście punktualności można się nauczyć!

Okładki czterech książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Sprawy inspektora krokodyla. Tajemnice dziesięciu uczuć, Susanna Isern
W Leśnogrodzie, urokliwym miasteczku skrytym pośród drzew, życie toczy się zgodnym rytmem. Ale czasami wydarza się coś dziwnego. Wtedy do akcji wkracza inspektor Krokodyl. Ten sławny detektyw wie wszystko o uczuciach. Tym razem będzie musiał przeanalizować zachowania mieszkańców, by odkryć, jakie uczucia przeżywają. W badaniu tropów pomogą mu niezwykła cierpliwość oraz oczywiście lupa i uczuciometr. Dziesięć sytuacji, dziesięć uczuć, dziesięć tajemnic. Też możesz być detektywem! Rozwiąż z inspektorem Krokodylem jego najsłynniejsze sprawy. Doskonała książka dla młodszych przedszkolaków i ich rodziców. Pomoże dzieciom rozpoznać przeżywane emocje, a rodzicom daje narzędzia do wspierania dzieci w procesie kształtowania się ich rozwoju emocjonalnego. Przyjazne i pełne ciepła ilustracje, przejrzysta forma przewodnika, aktywizujące zagadki – to wszystko sprawia, że to niezwykle ważna publikacja dla dzieci i ich rodziców.

Okładka książki, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Niezwykła Molly i nowa szkoła, Sabine Lemire i Signe Kjær
Molly jest niezwykła tak jak każdy z nas – zwyczajna, ale jedyna w swoim rodzaju. I takie są jej przygody: bo kto powiedział, że to, co codzienne, nie może być ważne i wyjątkowe? W nowej szkole Molly zupełnie nikogo nie zna. Rodzice twierdzą, że na pewno szybko znajdzie sobie kolegów i koleżanki, ale łatwo im mówić! To nie takie proste. W dodatku Molly bardzo tęskni za swoją najlepszą przyjaciółką, Ellen, która została w starej szkole. Co jeśli Ellen już zapomniała o Molly i znalazła sobie nową przyjaciółkę? Tyle zmartwień – a młodszy brat ciągle marudzi, żeby się z nim pobawiła…

Okładki dwu książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Z pamiętnika jeża Emeryka, Marta Wiktoria Trojanowska
Historia sympatycznej rodzinki, która przyjęła pod swój dach afrykańskiego jeża pigmejskiego,
udowadnia, że przy dużej cierpliwości i akceptacji można zyskać przyjaciela z kolcami. Staje się to
jednak wyłącznie na jeżowych zasadach…


Okładki trzech książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Znikająca chata, Ruth Lillegraven
Vanja, Sivert i Mo mieszkają w małej miejscowości w północnej Norwegii. Co też może dziać się w jakiejś mieścinie na krańcu Europy? Bardzo wiele! Dziwne rzeczy mogą wydarzyć się wszędzie, a małe miejsca często kryją wielkie tajemnice. Życie na farmie Vanji pozornie przebiega normalnie, ale zwierzęta czują się coraz gorzej. I coś podejrzanego dzieje się w chacie w głębi lasu. Aż nagle stara chata znika, a cała okolica zostaje zasypana śmieciami. Kto stoi za tymi zniszczeniami, chcąc osiągnąć swoje cele? I kto wyrzuca odpady, które szkodzą zwierzętom?
Czy młodym członkom Klubu Przyjaciół Planety uda się odkryć kto zanieczyszcza okolicę i szkodzi wszystkim?

Okładki dwu książek, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Silla, Karolina Lewestam
Odwieczna harmonia została naruszona. Jedyną nadzieją na ocalenie świata Zorzy jest całkiem zwyczajny chłopiec. Ari wyrusza samotnie ku swemu przeznaczeniu. W mroźnej krainie, nad którą świecą dwa księżyce, ludzie i zwierzęta od wieków żyją w przyjaźni. Jednak ostatnio zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Jest coraz zimniej, śnieżne krowy linieją, w jeziorach i morzu brakuje ryb, pod lodem zaś czai się zło. A najgorsze jest to, że Zorza… umiera. Jedenastoletni Ari udaje się w daleką, pełną niebezpieczeństw podróż. Zanim odkryje mroczną tajemnicę, na swojej drodze spotka nowych przyjaciół oraz przeżyje coś, co na zawsze odmieni jego życie.

Okładka książki, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Introwertyczka w głośnym świecie, Debbie Tung
Debbie Tung, autorka i ilustratorka sięga do osobistych doświadczeń i z charakterystycznym humorem pokazuje, jak skomplikowane potrafi być życie, kiedy nade wszystko cenisz spokój, a dobra książka i kubek gorącej herbaty to dla ciebie o wiele lepsza recepta na udany wieczór niż impreza. Debbie mierzy się z poczuciem wyobcowania, wrażeniem, że nie spełnia oczekiwań, by w końcu lepiej zrozumieć siebie – i odkryć, że w głośnym świecie jest też miejsce dla cichych introwertyków.

Okładka książki, logotyp NPRCz, Biblioteka Narodowa, MKIDZN


Książka o narkotykach. NIEporadnik, Boguś Janiszewski
Dorośli, a na pewno większość z nich, boją się narkotyków. Tymczasem młodych ludzi substancje psychoaktywne fascynują. I z dużym prawdopodobieństwem się z nimi zetkną.
W „Książce o narkotykach” czytelniczki i czytelnicy znajdą sprawdzone informacje o tym, czym są substancje psychoaktywne, jak działają na mózg i organizm człowieka, czym różnią się między sobą, ale też o tym, na czym polega mechanizm uzależnienia. Otrzymają też wskazówki gdzie szukać pomocy, gdy sprawa wymyka się spod kontroli.
Jest tu solidna dawka wiedzy, podanej w przystępnej formie przez Bogusia Janiszewskiego, który specjalizuje się w tłumaczeniu trudnych tematów młodym ludziom. Za niepowtarzalną warstwę graficzną odpowiada Max Skorwider.
“Książkę o narkotykach” konsultowało szerokie grono ekspertów: lekarzy, specjalistów uzależnień, terapeutów i prawników.

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, zadanie „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Logo Biblioteki Narodowej, NPRCz i MKiDN
Skip to content