Listopadowe nowości dla dzieci
Tej serii nie trzeba chyba specjalnie polecać. Cykl książek o odważnych i ciekawych świata skarpetkach stał się prawdziwym fenomenem. W tym tomie powraca Detektyw Pinkerton, znany z „Bandy Czarnej Frotté”. Tym razem ma odpowiedzialną funkcję – jest futerałem na telefon małej Be. Bardzo sobie ceni tę prestiżową posadę, ale czasami dokucza mu nuda… Pewnego razu dzieje się coś niespodziewanego – znika Zbigniew, gadatliwa papuga mieszkająca w antycznej klatce w salonie. Jedynym śladem jest małe zielone piórko na podłodze. Pinkerton z zapałem rozpoczyna śledztwo. Nic się przed nim nie ukryje! Dokąd prowadzi trop?
Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują, Justyna Bednarek
Listy od Feliksa. Mały zając podróżuje po świecie, Annette Langen
Pod koniec wakacji wydarzyło się coś strasznego. Na lotnisku zaginął pluszowy zając Zosi – Feliks. To prawdziwe nieszczęście, ponieważ Zosia i Feliks nigdy się nie rozstają. Gdy zaczynają się lekcje w szkole, do Zosi przychodzi list z Londynu – od Feliksa, a po nim kolejne. Feliks ma dar obserwacji, pisze ciekawie i z poczuciem humoru. Opisuje mieszkańców i kraje, które odwiedzał. Jego listy znajdują się w sześciu prawdziwych kopertach ze znaczkami.
Świąteczne listy od Feliksa. Mały zając odwiedza Świętego Mikołaja, Annette Langen
W czasie adwentu Feliks pisze potajemnie ekspresowy list: „Drogi Święty Mikołaju! Proszę nie złość się na mnie, ale muszę natychmiast się dowiedzieć, czy ty naprawdę istniejesz!”. Kilka dni później Feliks dostaje wiadomość z bieguna północnego… a w mikołajkowy poranek, żądny podróżniczych przygód pluszowy zając, znika nagle bez śladu. Wkrótce potem przychodzą do Zosi listy. Kto chce się dowiedzieć, jak żyje Święty Mikołaj i jakie są bożonarodzeniowe zwyczaje na świecie, powinien zajrzeć do pięciu prawdziwych listów oraz do kolorowej rozkładówki na kartach tej książki.
Fakty i plotki o smokach, Nikola Kucharska
Najwybitniejsze dzieło architektury cukrowej to zamek zbudowany z kostek cukru – fakt czy plotka? Najwięcej złóż krotoskały, smoczego przysmaku, znajduje się blisko jądra Ziemi – fakt czy plotka? Smoki potrafią polizać swój łokieć – fakt czy plotka? Ta niezwykła książka zawiera bardzo dużo faktów i jeszcze więcej plotek o smokach, ich zwyczajach i życiu. Dowiesz się z niej, kto wymyślił liczbę dyrdymalną, z kim smoki grają w bingo i czego uczą się w szkołach.
Królewna z wieży, Przemysław Wechterowicz
Pewnego razu, dawno, dawno temu, żył sobie szanowany, miłościwy i forsiasty król. Rządził on swym królestwem sprawiedliwie, serce miał dobre, a forsy jak lodu. Miał córkę jedynaczkę, którą samotnie wychował po śmierci królowej – swojej żony, a jej matki. Królewna już od maleńkości była śliczna, jak nie wiem co, i wesoła jak 150.
Chichocik królewny rozweselał nawet największych ponuraków. Każdy kto usłyszał chichoczącą królewną, zaczynał się śmiać i szybko dochodził do tubalnego rechotu.
Co z taką księżniczką zrobić? Zamknąć w wieży i czekać aż pojawi się rycerz, który nie będzie przy niej tarzał się ze śmiechu. Kilku śmiałków odwiedza naszą bohaterkę…
Przyjaciółki i rywalki, Elisabeth Barféty
Pierwszy tom bestsellerowej francuskiej serii „Baletnice”. Trzy dziewczynki i tylko dwie role w przedstawieniu. Czy lepiej wygrać, czy mieć prawdziwą przyjaciółkę? Wielkie zamieszanie w elitarnej szkole baletu – ogłoszono konkurs! Najlepsze uczennice zagrają w przedstawieniu w operze w Paryżu. Ale role są tylko dwie, a Constance, Zoya i Maya to trzy przyjaciółki. Każda z nich jest inna, ale wszystkie mają to samo marzenie: zostać najlepszą baletnicą i tańczyć na scenie jak księżniczka.
Wihajster czyli Przewodnik po słowach pożyczonych, Michał Rusinek
Michał Rusinek na tropie językowych tajemnic!
Słowa bywają nieposłuszne. Trudno je upilnować – mają swoją szemraną przeszłość, przekraczają granice, nawet zmieniają znaczenie! Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, pokazuje tym razem świat słów zapożyczonych. Odkryjecie sekrety wyrazów, których używamy codziennie, a o których tak mało wiemy! Co wspólnego ma indyk z Indianami? Czy wiesz, że często na śniadanie zjadasz „złote jabłka”, a na obiad „kwiaty kapusty”? Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jaśka z Jasiem?
Bierzcie lupę! Wyruszamy w świat tajemniczych historii słów!
Natomiast w naszym kąciku biblioterapeutycznym pojawiła się:
Self-regulation. Szkolne wyzwania. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę, Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Naucz swoje dziecko, jak sobie radzić, gdy emocje biorą górę, a wszystko wokół się zmienia. Poznaj historie, które mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Opowiadają o powszechnych trudnościach takich jak:
– organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii
– odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły
– niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych
– dokuczanie ze strony rówieśników
– silne emocje i zmiana zachowania związana z graniem w gry komputerowe
Ramki dla dorosłych opiekunów pozwalają zrozumieć trudności dziecka i wesprzeć je tak, aby radziło sobie coraz lepiej i rozwijało zdolność do samoregulacji (ang. self-regulation), czyli przywracania równowagi w obliczu stresorów. Treść ramek powstała we współpracy z dr Jagodą Sikorą, psychologiem dziecięcym i facylitatorką podejścia Self-Reg.
Zobacz pozostałe nowości dla dzieci tutaj
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.
Zakup zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.