Kwietniowe nowości
Z końcem kwietnia, z nadzieją na powrót do normalności i ponownego wypożyczania książek zamówiliśmy dla naszych Czytelników kilkanaście nowości wydawniczych. Wśród nich książki Waszych ulubionych autorów, kontynuacje popularnych serii, a także coś całkiem nowego, bo przecież każdy wytrawny czytacz wie, iż nie ma to jak trafić na świeży trop literacki…
Z kontynuacji znanych i lubianych serii pojawiły się:
szósty tom cyklu Siedem Sióstr Lucindy Riley – Siostra Słońca
drugi tom cyklu W Krainie Amiszów autorstwa Kelly Irvin pt. Syn biskupa
a także trzecia część o przygodach Zofii Wilkońskiej Kratki się pani odbiły Jacka Galińskiego oraz kolejna komedia kryminalna Olgi Rudnickiej Oddaj albo giń!
Katarzyna Tubylewicz, znana dotąd jako autorka publicystyki oraz beletrystyki, zaskoczyła nas klasycznym szwedzkim kryminałem (co nie jest dziwne, bo od lat zamieszkuje kraj naszych zamorskich sąsiadów). Bardzo zimna wiosna to nie tylko dobra detektywistyczna zabawa, ale i świetny obraz współczesnej Szwecji z jej różnymi problemami.
Po nowy – dla siebie – gatunek sięgnęła także Karolina Macios. Thriller Czarne morze intryguje, miesza czytelnikowi w głowie i trzyma w napięciu aż do zaskakującego zakończenia.
Wielbiciele czytania z dreszczykiem z pewnością chętnie sięgną także po:
Zatruty ogród Alex Marwood. Zbiorowe samobójstwo stu członków odizolowanej od świata sekty czekającej na apokalipsę wstrząsa opinią publiczną. Nieliczni, którzy przetrwali masakrę, muszą nauczyć się żyć od nowa poza zamkniętą społecznością.
Dylemat B. A. Paris. Jak daleko się posuniesz, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia? Czterdzieste urodziny Livii zapowiadają się wyjątkowo hucznie, o wiele bardziej spektakularnie, niż mogłoby wyglądać jej wesele, którego zresztą nigdy nie miała…
Umowa Robyn Harding. Mroczna wersja “Pretty Woman”. Przerażający thriller o miłosnej obsesji. Nat, studentka nowojorskiej akademii sztuk pięknych, nie radzi sobie finansowo, a współlokatorki grożą jej eksmisją. Koleżanka ze studiów, która opływa w luksusy, podsuwa Nat pewien pomysł: znaleźć w internecie bogatego mężczyznę, który będzie płacił za jej towarzystwo, a nawet może zgodzi się na stałą, miesięczną pensję. Podobno wiele dziewczyn tak robi…
Na progu zła Louise Candlish. W słoneczne styczniowe popołudnie na przedmieściach Londynu pewna rodzina wprowadza się do domu, który właśnie kupiła. Niby nic nadzwyczajnego. Poza tym, że to jest twój dom. I wcale go nie sprzedawałaś. Książka wciąga czytelnika w sam środek zastraszająco rzeczywistego koszmaru, w którym w jednej chwili cały na pozór dobrze znany porządek świata wali się w gruzy.
Dla tych czytelników, którzy w książkach szukają Historii kupiliśmy:
Światło ukryte w mroku Sharon Cameron – przejmująca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu.
Jedno pukanie do drzwi mogło dla wszystkich oznaczać śmierć…
Pszczelarz z Aleppo Christy Lefteri to powieść zainspirowana wstrząsającymi opowieściami, które autorka usłyszała podczas pracy jako wolontariuszka w ośrodku dla uchodźców w Atenach.
Nuri i Afra mieszkają w Aleppo. Ich dom pachnie jaśminem, miodem i kardamonem, rozbrzmiewa śmiechem dziecka oraz brzęczeniem pszczół w ulach rozstawionych w ogrodzie. Przychodzi jednak dzień, gdy woń popiołu zasnuwa miasto, a małżonków dotyka niewyobrażalna tragedia. Muszą opuścić Syrię. Nocna ucieczka z miasta obstawionego przez snajperów to zaledwie początek długiej odysei przez lądy i morza, zamknięte granice, kolczaste druty, bezduszne procedury, nieuczciwość przemytników, własną rozpacz, niepewność.
Sieć Alice Kate Quinn to oparta na prawdziwej historii królowej szpiegów, pełna zaskakujących zwrotów akcji, powieść historyczna. Łączy ze sobą nie tylko czasy dwóch wojen światowych. To przede wszystkim intrygujące spotkanie bohaterek, które pozornie dzieli wszystko, ale łączy bezgraniczna odwaga.
Kobieta mojego męża Gill Paul – powieść inspirowana prawdziwym życiem Wallis Simpson.
1911. Mary i Wallis poznają się na letnim obozie. Ich przyjaźń przetrwa wiele trudnych momentów, dopóki nie zostanie rozbita przez jedną niewybaczalną zdradę.
1997. Alex i Rachel jadą taksówką do restauracji w Paryżu. Zapowiada się romantyczny wieczór zaręczynowy. Niespodziewanie samochód zatrzymuje się. Na drodze jest tłum reporterów. Alex powodowany dziennikarską ciekawością wybiega zobaczyć, co się stało. Okazuje się, że wypadek miała księżna Diana.
Na koniec książka doceniona przez krytyków literackich:
Normalni ludzie Sally Rooney to opowieść o dwojgu ludzi na progu dorosłości, których łączy dziwna więź. Marianne i Connell pochodzą z różnych światów, może dlatego ukrywają swój związek? A może dlatego, że życie w małym mieście rządzi się swoimi regułami? Czy wyjazd na studia zmieni tę sytuację?
Powieść nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r.
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.