Książki nagrodzone w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren jest organizowany przez Fundację Cała Polska czyta dzieciom co trzy lata, począwszy od 2006 roku. Celem Konkursu – w nawiązaniu do twórczości jego Patronki – jest wyznaczanie wysokich standardów literackich oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników o znakomite książki poruszające ciekawe i ważne tematy, pisane piękną polszczyzną, wskazujące właściwe wzorce postaw i zachowań.
Książki są adresowane do czytelników w trzech kategoriach wiekowych: do 6 lat, w przedziale 6-10 lat oraz 10-14 lat. Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, wybrało spośród 346 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.
Kategoria wiekowa 0-6:
Jak Ancymonek został Ancymonem, Liliana Bardijewska
W życiu warto robić to, co się najbardziej lubi. Ale jak odkryć, co to takiego? Charakterny Ancymonek wyrusza w świat, który daje tyle możliwości! Co wybierze? Kim zostanie?
Zabawna, pełna niezwykłych przygód i zwrotów akcji opowieść nie tylko o poznawaniu siebie.
O smoczku, piekarzu i kosmicie bez stażu, Beata Majchrzak
W piekarni pana Pietruchy psuje się piec, który piekł jak smok, i zjawia się smok, który potrafi piec. A to dopiero początek historii! Perypetie wyrazistych bohaterów zaskakują z każdym kolejnym rozdziałem…
Trzymająca w napięciu opowieść ze szczyptą dreszczyku i czułości – o tym, że pomaganie innym, porozumienie i współpraca zawsze są nieziemsko ważne.
Mała wiedźma Bazylka, Katarzyna Szestak
Do chatki w Bardzo Małym Lesie wprowadza się mała wiedźma Bazylka. Zamiast spiczastego kapelusza nosi we włosach wiatr. Od miotły woli inny magiczny pojazd i choć nie zna żadnych
zaklęć, potrafi wiele wyczarować…
Zachwycająca, subtelna opowieść o poszukiwaniu życiowej mądrości i prawdy o sobie oraz rodzącej się przyjaźni. Uwrażliwia, uczy empatii i uważności.
Kategoria wiekowa 6-10:
Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie, Katarzyna Rygiel
Leon, którego mama pracuje w galerii sztuki, a tata jest malarzem, poznaje zjawiskowego Tygrysa z obrazu Henriego Rousseau. Zwierzak wprowadza chłopca w fascynujący świat malarstwa. Objaśnia, czym jest perspektywa, pokazuje, jak operować kolorami, światłem i cieniem. Wkracza wraz z Leonem w świat dobrze znanych mu obrazów Van Gogha czy Moneta, które nagle ożywają, dzięki wiedzy przekazanej przez Tygrysa. Kolejne dzieła zapadają w pamięć zarówno bohatera książki, jak i naszą. Zaczynamy je lepiej poznawać, rozumieć, czuć. I stają się magiczne.
Witajcie w Chudegnatach, Katarzyna Wasilkowska
Jesteś asertywną i popularną prawie-nastolatką, z kopertą pełną pieniędzy z komunii i świetnie zaplanowanym latem w mieście, można powiedzieć – centrum handlowe czeka, żeby je zdobyć. Co może pójść nie tak? Cóż… Wszystko.
Zamiast światowego życia – wakacje w Chudegnatach, w dodatku bez rodziców i brata, za to z nieobliczalną ciotką.
O, ciotka Krychna nawet z pięciogwiazdkowego hotelu zrobi ci obóz przetrwania. Matylda może coś o tym opowiedzieć.
Masia czarownica, Anna Onichimowska
Książka o prawdziwych bohaterach! Są wrażliwi na potrzeby innych, rozumieją naprawdę dużo, czują lepiej niż najczulszy sejsmograf. Ta delikatność nie przeszkadza im być dzielnymi i silnymi. I to nie w jakichś specjalnych sytuacjach, a na co dzień! Bohaterami tej książki są dzieci. Każde z nich jest w ważnym momencie swojego życia. Jest więc sporo emocji, ale i wiary, że wszystko potoczy się dobrze.
Kategoria wiekowa 10-14:
Zaplątani w sieci, Elżbieta Jodko-Kula
Ósmoklasistka Kamila nie odnajduje się wśród rówieśników ze szkoły. Jej mama wyjechała do pracy w Irlandii i dziewczyna mieszka tylko z babcią, która nie potrafi nawiązać relacji z wnuczką. Kamila jest ze swoimi zmartwieniami sama. Na domiar złego po imprezie urodzinowej koleżanki z klasy w sieci zostaje opublikowany filmik pokazujący ją w bardzo złym świetle. Nastolatka staje się ofiarą szkolnego hejtu.
Dziewczyna z dnia na dzień zamyka się w sobie i coraz częściej świat realny zastępuje internetowym. Robi się opryskliwa dla otoczenia. Wagaruje, a potem barykaduje się w swoim pokoju i przestaje go opuszczać. Przegapia zapisy o liceum. Okłamuje mamę i babcię. Zaszyta w sieci boi się nawet wyjść do łazienki. Problem narasta. Czy ktoś go zauważy i pomoże Kamili?
Draka na Antypodach, Katarzyna Ryrych
Senne na co dzień miasteczko latem wcale nie oznacza nudy, a przygoda czeka tuż za progiem. Dla Kostka, Draki, Policjanny i Arta wakacje to czas wyczekanej beztroski, ale także zapowiedź nadchodzących zmian, o których jeszcze nie mają pojęcia. Tropią tajemnice, robią pranki i przy okazji odkrywają uczucia, które rodzą się miedzy nimi. Powoli stają się nastolatkami.
Brawurowo napisana, pełna humoru współczesna powieść o dorastaniu.
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.