Książki dla dzieci
Wakacje, czas beztroski i odpoczynku. Jednak nawet (a może zwłaszcza) w tym okresie nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Jak pokazać dziecku, że podczas urlopu trzeba pamiętać o pewnych zasadach? Może posługując się książką? Na przykład o tym, jak Pola wybrała się z rodzicami na plażę. Mali czytelnicy wraz z bohaterką zobaczą, jak należy się zachowywać: chronić przed słońcem, nie wchodzić samemu do wody itd. Autorka porusza także zasady dobrego wychowania: I dorośli, i wy dzieci zabierajcie swoje śmieci! A wszystko to przedstawione w sposób przystępny i zabawny, podsumowane w formie rymowanych haseł – jak to powyżej. Zatem – obowiązkowa lektura przedwakacyjna to Pola na plaży Gabrieli Rzepeckiej-Weiss.
Miłośnicy rezolutnej bohaterki uwielbiającej paski z pewnością ucieszą się z kolejnego tomu pt. Basia i piknik.
Najmłodszym czytelnikom polecamy serię książek obrazkowych duetu Rachel Bright i Jim Field. To krótkie, wierszowane opowiastki poruszające tematy związane z emocjami i różnymi wydarzeniami, które przeżywają zwierzęcy bohaterowie, z którymi dziecko może się łatwo utożsamić. Tytuły dostępne w naszej bibliotece:
Wiewiórki, które nie chciały się dzielić
Natomiast Jestem przy tobie Smriti Halls i Steve Small to ciepła książka o bliskości oraz o tym, jak znaleźć w niej przestrzeń dla samego siebie.
Mali czytelnicy lubią Alberta, który mierzy się z małymi-dużymi problemami – jak każde dziecko. A oto nowe tomy jego przygód:
Albercie, ty złodzieju!, Co się stało z Albertem?, Kto obroni Alberta?, Kto straszy, Albercie?
Dla ciut starszych dzieci kupiliśmy:
Polecane przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom książki Anne-Cath. Vestly:
8+2 i ciężarówka, 8+2 i domek w lesie
Kolejne tomy serii “Ale historia…” Grażyny Bąkiewicz: Stasiu, co ty robisz? oraz Mamy niepodległość!
oraz serii Marty Guzowskiej Detektywi z Tajemniczej 5 (poszczególne tomy można czytać w dowolnej kolejności):
Zagadka grobu wampira, Zagadka królowej myszy, Zagadka zbuntowanego robota
a także:
Gang godziny duchów, David Walliams
Pewnego dnia Tom trafia do szpitala. Szybko orientuje się, że jego koledzy z sali coś kombinują. Nocami wymykają się z łóżek, by wędrować po budynku i … spełniać swoje marzenia. Najróżniejsze – zdobywać biegun północny, pić herbatkę u królowej, uczestniczyć w archeologicznej wyprawie do Egiptu czy latać w powietrzu. W tym wszystkim pomaga im tajemniczy osobnik. Tom bardzo chce przystąpić do Gangu Godziny Duchów, tajnej organizacji działającej w szpitalu od lat.
Znajdziemy w tej książce wszystko to, co charakteryzuje znakomitą prozę Davida Walliamsa. Świetne poczucie humoru. Wartką akcję, umiejętność budowania napięcia. Oraz – co najważniejsze – istotne przesłanie. O tym, że życie trzeba cenić, liczy się każda jego chwila i ważne, by być dobrym dla siebie nawzajem, póki jest na to czas. O tym, jak ważne w procesie leczenia jest dbanie o dobry nastrój. Posiadanie jakichś celów (nawet gdyby z punktu widzenia zdrowego były mało ważne i łatwo osiągalne) i dążenie do ich spełnienia. Wzajemna pomoc i uczynność.
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.