Jesienne nowości dla dzieci i młodzieży
Plotki się potwierdziły! Tata był kiedyś mały! Dowody odkryto w albumie dziadka. To, co widać na zdjęciach, z trudem mieści się w głowie. Tata siedzi w garnku, tata pełza pod krzesłem, tata wchodzi do telewizora. Pytany o wyjaśnienia, dziadek wykręca się i zasłania niepamięcią. Czy dociekliwemu wnukowi uda się skłonić go do wspomnień? Czy i my poznamy te zdumiewające historie ukryte w starych fotografiach?
Czemu tata siedzi w garnku? to książka dla całej rodziny. Czytajcie wspólnie i śmiejcie się razem. To dopiero pierwsza część. Kolejnych szukajcie we własnych domowych albumach. W tej opowieści jest wszystko, co sprawia, że książka dla dzieci staje się książką dla każdego. Po tym poznajemy wybitną literaturę.
Czemu tata siedzi w garnku, Paweł Beręsewicz
Czy to prawda, Ester? Anton Bergman
W szkole uczniowie zbierają pieniądze na rzecz dzieci-uchodźców. Będzie pchli targ, ale Ester namawia przyjaciółkę do zdobycia funduszy w inny sposób. Tylko czy Signe odważy się zapukać do drzwi obcych ludzi? Albo zaśpiewać solo? Okazuje się, że zbieranie pieniędzy to nie taka łatwa sprawa.
Mój wyjątkowy tydzień z Tessą, Anna Woltz
Pełna pozytywnej energii powieść o przyjaźni, bliskości, lęku przed samotnością i… pewnej szalonej majówce.
Wiosenne ferie na wyspie Texel zaczynają się kiepsko ‒ starszy brat łamie sobie nogę, ojciec musi jechać z nim do szpitala, matka ma atak migreny. Dziesięcioletni Samuel zostaje sam ze swoimi ponurymi myślami. Wszystko się zmienia, gdy energiczna wyspiarka Tessa wciąga chłopca w brawurowy plan, który wywróci jej życie do góry nogami. To będzie naprawdę niesamowity tydzień. Zwariowana intryga wciąga czytelników w wir wakacyjnych przygód, ale pozwala też postawić ważne, uniwersalne pytania o to, czym jest rodzina, jak radzić sobie z lękiem przed odrzuceniem i czy da się oswoić samotność.
Zniknięcie, Ania Drabikowska, Ela Chełmińska
Śmierć babci i smutek mamy pokazany oczyma małej dziewczynki. Co czuje, gdy wesoła i uśmiechnięta dotąd mama ciągle płacze i nie zwraca na nią uwagi?
Pan Kluska i żaglowiec, Anna Onichimowska
Pan Kluska uwielbiał zbierać różne rzeczy. W swoim domu zgromadził mnóstwo mebli, dywanów, ubrań i samochodów, aż wreszcie dla niego samego zabrakło miejsca. I wówczas pewnego burzowego dnia jego własny żaglowiec porwał go w nieznane. Cóż teraz stanie się z Panem Kluską i jego dobytkiem? Historia o dzikich plażach, pani Małgosi, sprzątaniu świata i jeszcze o tym, że czasem przyjemniej jest nie mieć niż mieć.
Pucio tym razem w mniejszym formacie (bardziej poręcznym dla malutkich rączek) o ważnych sprawach ;).
Wielka podróż małego Mila, Norton Juster
Klasyczna, ponadczasowa powieść przygodowa pełna absurdalnego humoru i przewrotnych gier słownych.
Milo nie wie, co ma ze sobą począć, bez przerwy się nudzi, absolutnie nic go nie interesuje i wszystko wydaje mu się stratą czasu, szczególnie szkoła! Kiedy pewnego dnia po powrocie do domu znajduje w swoim pokoju dziwną przesyłkę wraz z instrukcją użycia jej zawartości, decyduje się postąpić zgodnie z wytycznymi, bo zwyczajnie nie ma nic ciekawszego do roboty. Wtedy wszystko się zmienia…Milo trafia do Spodziewanii, na Wyspę Wniosków, do Liczburga, Leksykonii, w której odwiedza jarmark słów, i w wiele innych tajemniczych miejsc. Dzięki spotkanemu po drodze psu o imieniu Taktyk dowiaduje się tego i owego o czasie, poznaje też Letargarian, Ściemę, Aleca Wznosia i wielu innych, a w końcu podejmuje wyzwanie, by uratować córki starego króla – Rozwagę, Księżniczkę Ważkich Rozmyślań oraz jej siostrę Radę – Księżniczkę Radości i Dobrych Rad.
Oj, Hela! Barbara Stenka
Hela mieszkam z mamą i tatą, i Parówkasem, chodzi do trzeciej de i przyjaźni się z Magdą, Kamilą i Patrycją, która jest najwyższa i najmądrzejsza w klasie, bo siedzi w niej już drugi rok. Dziewczynki często przychodzą do Heli i zawsze się świetnie bawią.
44 maleńkich akrobatów, Sylvia Bishop
Wiele rzeczy może być pomocnych w życiu, ale 44 maleńkie myszki podążające za tobą krok w krok to dopiero jest coś! Przed domem Betsy pewnego dnia grupa cyrkowych artystów rozbija namiot. Dziewczynka pragnie dołączyć do cyrkowców, ale nie podoba się to jej dziadkowi, którego żona przed laty opuściła dla życia w cyrku. Betsy jednak postanawia wymknąć się z domu, aby obejrzeć przedstawienie artystów. Jednak nie tylko ona wpadła na taki pomysł… Jej 44 sekretne myszki również wpadają do cyrku. Ich pojawienie się wywołuje nie tylko panikę wśród publiczności, ale też wściekłość właściciela cyrku. Betsy będzie musiała stanąć z nim oko w oko…
Dzik Dzikus, Krzysztof Łapiński
Pewnego dnia spokojne życie dzikich zwierząt z warszawskiego Lasu Kabackiego (tak, w miejskich lasach też mieszkają dzikie zwierzęta!) zakłóca pojawienie się tajemniczego włochatego stwora. Dziki, lisy, zające i kaczki z Kabat bardzo lubią gości, ten jednak zaczyna im dokuczać i ich oszukiwać. Troll rozgłasza, że grozi im wielkie niebezpieczeństwo – okropna choroba. A winnym ma być dzik Dzikus. Takiej wiadomości nie można zignorować. Mieszkańcy Lasu ruszają do działania! Czy Troll ma rację? Komu uwierzą zwierzęta? Czy uda im się uratować przed zarazą? I wreszcie – czy można obronić się przed krętaczem?
Kosmos i jego tajemnice, Sheddad Kaid-Salah Ferrón
Kiedy powstał Wszechświat? Jak jest duży? Jaki ma kształt? Dlaczego gwiazdy rodzą się i umierają? Co to są czarne dziury?
Czy istnieje życie pozaziemskie? A gdyby tak zamieszkać na innej planecie… Z tą książką można odkrywać fascynujący Kosmos.
Człowiek, Tomasz Rożek
Dziennikarz i popularyzator nauki, tym razem skupia się na człowieku. Ale nie tworzy atlasu anatomicznego czy typowego kompendium wiedzy. Próbuje raczej odpowiedzieć na pytanie: skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Opowiada zarówno o ewolucji człowieka, czyli przeszłości i teraźniejszości, jaki i o biocybernetyce, czyli o przyszłości. Fakty zostały przedstawione w bardzo ciekawej a jednocześnie przystępnej dla młodego czytelnika formie. Dzięki czemu nie tylko nie będzie miał problemu z zapamiętaniem nowych informacji, ale przede wszystkim odkryje w sobie dalszą chęć poszukiwania.
Polecamy także dwa komisy ze świetnej serii o wielkich naukowcach:
Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze, Jordi Bayarri
Darwin. Ewolucja teorii, Jordi Bayarri
A dla trochę starszych czytelników:
Oczy Michaliny, Marcin Szczygielski
Rzeczy, które widuje Michalina, bywają niebezpieczne, zabawne, ciekawe, dziwne, piękne, brzydkie, niekiedy straszne, ale nigdy, przenigdy nie są zwyczajne. Oczywiście mowa tu o rzeczach, których inni poza nią nie dostrzegają. Michalina, która niebawem skończy dwanaście lat, ma już tyle oleju w głowie, żeby o rzeczach tych nikomu nie opowiadać, bo – jak sądzi – nie są rzeczywiste. Pewnego dnia okazuje się się jednak, że nieprawdziwe rzeczy mogą być naprawdę przerażające, a jej niezwykły dar sprowadzi na Michalinę i jej bliskich śmiertelne niebezpieczeństwo…
Posłaniec Burzy, J. C. Cervantes
Zane Obispo spędza niemal każdy dzień na badaniu wulkanu drzemiącego za jego domem. Wulkan, zwany przez niego „Bestią”, to jedyne miejsce, w którym chłopiec może się schronić przed innymi dzieciakami – często się z niego naśmiewają, bo Zane kuleje i musi chodzić o lasce.
Pewnego dnia w kraterze Bestii rozbija się dwusilnikowy samolot, a wkrótce potem Zane’a zaczepia tajemnicza dziewczyna o imieniu Brooks. Chce, by chłopak spotkał się z nią na osobności – zdradzi mu wówczas straszliwą tajemnicę. Zane godzi się, choć głównie dlatego że śliczne dziewczęta zwykle się do niego nie odzywają… Brooks wyjawia mu, że wulkan jest w rzeczywistości istniejącym od stuleci więzieniem boga śmierci Majów, którego los jest bezpośrednio związany z przeznaczeniem Zane’a.
Zuchwali bohaterowie, podstępni bogowie, mordercze demony i pełne werwy olbrzymy – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na czytelnika tej oryginalnej, kipiącej humorem historii opartej na mitologii Majów.
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.