Jersey z lotu ptaka

Jersey way

Mała wyspa u wybrzeży francuskiej Normandii. Formalnie podlega brytyjskiemu monarsze, którego reprezentuje gubernator. Co ciekawe – Jersey posiada własny system prawny i finansowy. Uznawana za raj podatkowy ściśle chroni do siebie dostępu – nie jest łatwo zostać jej mieszkańcem. Jak żyje się w miejscu, gdzie ludzie są bardzo przywiązani do tradycji i swoich wartości? Gdzie porządku oprócz policji państwowej pilnuje parafialna Policja Honorowa? I wreszcie – gdzie wszyscy ludzie władzy znają się nawzajem i zawsze ktoś komuś jest winien jakąś przysługę?

Wydawało by się, że w obliczu tak mocnej kontroli żaden zły występek nie ujdzie nikomu na sucho. Wydawało by się, bo reportaż dwu wybitnych autorów pokazuje brutalną prawdę – w świecie “kolesiów” panuje milczące przyzwolenie na zło.

Ośrodki opiekuńcze na Jersey przez lata były terenem łowów dla pedofilów. Nikt nie chciał słuchać opowieści wychowanków o tym, co dzieje się za ich murami. Dzieci, często odbierane rodzicom z powodu stosunkowo niewielkich problemów wychowawczych czy finansowych, trafiały do prawdziwego piekła. Tam były wykorzystywane przez opiekunów i ich gości, regularnie bite i zastraszane.

Książka, w której historia prowadzonego śledztwa przeplata się z relacjami dorosłych skrzywdzonych w wieku dziecięcym, jest bardzo trudną lekturą. Wstrząsa. Rodzi pytania – jak to jest możliwe? Dlaczego nikt nie próbował sprawdzić czy w opowieściach prześladowanych mieszkańców placówek wychowawczych nie tkwi choć ziarno prawdy? Już prędzej przepisywało się im elektrowstrząsy jako “lekarstwo na kłamstwo”.

Dlaczego sprawę przez tyle lat zamiatano pod dywan, a wszelkie próby ukarania winnych były torpedowane? Ile osób zaniedbywało swoje obowiązki, nie zdobyło się chociaż na zwykłą przyzwoitość? Jakim cudem ten zdegenerowany system funkcjonuje i ma się dobrze? I dlaczego dalej można przedkładać chore interesy władców tego świata nad dobro tych, którym winni jesteśmy opiekę – małych dzieci?

Gorzka to lektura.

Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska

Ewa Winnicka, Dionisios Sturis, Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia

#Fakt. Warto czytać!

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Skip to content