okładki kilku książek, logotyp NPRCz

Dotacja z Biblioteki Narodowej – nowości – książki dla dzieci – część 2

Na początek bestsellerowa seria książek z zakresu edukacji emocjonalnej dzieci, wspierająca je w pokonywaniu codziennych trudności i wykorzystywaniu potencjału rozwojowego. Tytułowi Nieustraszeni to rodzeństwo – Alicja i Tadzio oraz ich pies Rocky. Ich przewodniczką po świecie uczuć jest mewa Florentyna, która zaprasza dzieci do zabawy w Olimpiadę emocji.
Dzięki tym opowieściom mały czytelnik nie tylko lepiej zrozumie swoje trudne emocje, ale też pozna „instrukcję obsługi” każdej z nich. Piękne ilustracje, kolorowy tekst, zróżnicowana czcionka oraz sam pomysł na podróże statkiem po niebie zdecydowanie wyróżniają serię wśród książek o podobnej tematyce dostępnych na polskim rynku wydawniczym.
Każda książka z serii zawiera zabawną i magiczną historię oraz dodatkowe materiały, wskazówki i strategie dla rodziców i nauczycieli.
Seria Nieustraszeni

okładki kilku książek, logotyp NPRCz

Brud. Cuchnąca historia higieny, Piotr Socha, Monika Utnik-Strugała
Gdy chińscy cesarze już od ponad tysiąca lat mieli spłukiwane wodą sedesy, w europejskich miastach wciąż wylewano zawartość nocników przez okno. Dawni chrześcijańscy święci uważali brud za symbol pobożności, za to Napoleon godzinami pluskał się w wannie. Japończycy nie mogli się nadziwić niechlujstwu portugalskich podróżników, którzy w XVI wieku dotarli na ich wyspy, a brytyjskie elegantki epoki baroku tak rzadko czyściły swoje gigantyczne peruki, że lęgły się w nich myszy. Jeszcze na początku XIX wieku nawet chirurdzy nie myli rąk – w najlepszym razie wycierali je w zakrwawiony fartuch. A ubikacja w domu w wielu miejscach na świecie do dziś jest luksusem.
Ta książka to fascynująca, wieloaspektowa opowieść o czystości i brudzie zilustrowana z iście barokowym przepychem przez jednego z najdowcipniejszych polskich grafików.

Kolejne części ulubionych serii:

okładki kilku książek, logotyp NPRCz

Co lubią uczucia?  Tina Oziewicz
Małe, pękate, puchate, długouche, ogoniaste, z oczami jak koraliki. Co to za stworki? Cierpliwość miesza konfitury, Ciekawość gada z Lękiem pod szafą, Upór znów się gdzieś przykleił, Wdzięczność spaceruje korytarzami Pamięci z kubkiem gorącego kakao, a Złośliwość przygotowuje kolejną truciznę…Autorka przedstawia prywatne życie uczuć – i innych stworzeń, które żyją w każdym z nas. Jak mieszkają? Z kim się przyjaźnią? Czego się obawiają? Co je złości, a co sprawia im radość?
Kolejna biblioterapeutyczna książka duetu Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając.

Dla wielbicieli pojazdów i maszyn latających:

okładki kilku książek, logotyp NPRCz

Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa, Jacek Ambrożewski
Takiej historii lotnictwa jeszcze nie było! Wszystko, co lata – od pierwszych balonów i lotni aż po odrzutowce, drony i samolot z napędem słonecznym – w jednym efektownym komiksowym albumie o podboju przestworzy.
Przedstawieni są wynalazcy i konstruktorzy, a także lotnicy i lotniczki, szaleni powietrzni cyrkowcy i piloci doświadczalni.
W przystępnej i zabawnej formie podane są odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak to się dzieje, że samolot nie spada? Jak działa radar albo spadochron? Czy lepsze są skrzydła czy wirnik? Czy da się latać bez napędu?

Książki z serii Minecraft oraz Lego Jurassic World:

okładki  dwu książek, logotyp NPRCz

Opowieści o bohaterach bajek animowanych:

okładki kilku książek, logotyp NPRCz

Książki do wspólnego czytania, inspirujące do rozmowy o treści:

okładki kilku książek, logotyp NPRCz

Adelka i trudne słowo na “e”, Anna Bichalska
Adelka jest chora i to wcale nie jest przyjemne. Do tego mama ma dużo pracy. Adelce wcale się to nie podoba. Dorośli mają lepiej – Adelka jest tego pewna. I o co mamie chodzi z tą całą empatią (czy jakoś tak)? Czy to jakieś nowe okropne lekarstwo?
Opowieść o tym, że każdemu przydaje się trochę empatii. I dorosłym, i dzieciom. A także o tym, że czasami trudno być dzieckiem. Dorosłym również.


Dwie piękne książki obrazkowe:

okładki dwu książek, logotyp NPRCz

Duży Wilk i Mały Wilk i listek, który nie chciał spaść, Nadine Brun-Cosme
Wzruszająca historia o przyjaźni, odwadze i radości z dawania. Wysoko na drzewie rośnie piękny listek. Mały Wilk upatrzył go sobie i nie może przestać o nim myśleć. Marzy, by go dotknąć, powąchać, posmakować. Ale jak zdobyć listek, który nie chce spaść?
By sprawić Małemu Wilkowi radość, Duży Wilk jest gotów na wszystko. Wspina się więc na drzewo, żeby zerwać listek. Ale nie jest łatwo wspiąć się na sam czubek wysokiego drzewa. Im wyżej Duży Wilk się wdrapuje, tym bardziej Mały Wilk się o niego boi…

A dla trochę starszych:

okładki kilku książek, logotyp NPRCz

Kto tu rządzi. Demokracja od podwórka, Grażyna Bąkiewicz
Kto tu rządzi? Dlaczego on? I czy to jest fair? Wbrew pozorom codziennie się nad tym zastanawiamy. Dyskutujemy o tym z kolegami, członkami rodziny. I świetnie! Tak właśnie powstaje sprawiedliwość społeczna. Każdy ma prawo głosu – tak działa demokracja. Tak jak istotna jest demokracja w domu, tak samo w państwie. Ważne, by wiedzieć i rozumieć, co się w nim dzieje. Tylko wtedy będzie można ocenić, co nam służy, a co przeszkadza – i dokonywać zmian.
Książkę dowcipnie zilustrował Artur Nowicki.

okładki kilku książek, logotyp NPRCz

Biuro Dzieci Znalezionych, Andrzej Marek Grabowski 
Tata Janka pochodzi z Senegalu, dlatego chłopca przezywają Małpą. Ewa padła ofiara przykrych żartów koleżanki. Te historie wydarzyły się naprawdę. Są smutne i radosne – takie, jakie jest życie.
A ty co byś zrobił na moim miejscu? – pytają bohaterowie opowiadań. A że są w momencie prawdziwej próby, warto sobie odpowiedzieć na to pytanie. Może wówczas łatwiej będzie wybrać w prawdziwym życiu?

I kontynuacja ulubionego cyklu:

okładka ksiązki, logotyp NPRcz

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, zadanie „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Logotypy
Skip to content