okładki kilku książek

Dotacja z Biblioteki Narodowej – nowości dla dzieci

Dwunastu autorów napisało dwanaście opowiadań o wyzwaniach. Kolejna już w doskonałej serii książka, w której najlepsi polscy pisarze dziecięcy prezentują swoje historie na dany temat. Ukazując wyrazistych bohaterów i ich codzienne troski, starali się odpowiedzieć na pytanie, jak sobie poradzić z trudnościami. W książce znalazły się teksty o: poczuciu własnej wartości, agresji, tolerancji, zagrożeniach płynących z sieci, uważności, pasji, nadużywaniu urządzeń elektronicznych, rywalizacji, manipulacji, wysokiej wrażliwości, presji grupy oraz nieśmiałości. Czytajmy dzieciom tę książkę, zachęcając do rozmowy o sytuacjach, które mogą im się przytrafić. Niech wyrosną na dorosłych, którzy potrafią sobie poradzić z każdym wyzwaniem. A tych, niestety, w obecnych czasach, im z pewnością nie zabraknie.
12 dziecięcych wyzwań. Polscy autorzy o tym, jak radzić sobie z problemami

Preskot, Katherine Applegate
Preskot jest ogromny jak tygrys, gadatliwy, a na dodatek… niewidzialny. Lubi żelki, kąpiele w pianie i jazdę na deskorolce. Pojawił się w życiu dziesięcioletniego Jacksona, żeby mu pomóc. Rodzice kłócący się szeptem, stosy rachunków i pustki w lodówce nie wróżą niczego dobrego. Jackson obawia się, że tak jak kilka lat wcześniej razem z mamą, tatą, młodszą siostrą Robin i labradorką Arethą będzie musiał wyprowadzić się z domu i zamieszkać w furgonetce. Czy jego świat znów rozsypie się na kawałki? I czy wymyślony przyjaciel może coś poradzić na prawdziwe problemy?

okładki kilku książek

Rodzina Obrabków i urodzinowy skok, Anders Sparring, Per Gustavsson
Członkowie Rodziny Obrabków bardzo lubią zabierać cudze rzeczy. Po prostu nie potrafią się powstrzymać. W każdym razie tata Zbiro, mama Cela i Elka. Za to Ture lubi robić tylko to, co dozwolone, i nie bierze niczego bez płacenia. Rodzice i siostra trochę się o niego martwią. Co z tego chłopaka wyrośnie? Zbliżają się urodziny Turego. Ture ma tylko jedno życzenie. Chciałby dostać wielkiego lizaka w paski, tego z wystawy sklepu ze słodyczami. Czy Obrabkom uda się spełnić życzenie Turego i zdobyć lizaka?

okładki kilku książek

Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys? Elżbieta Zubrzycka
Przetrwać burzę to praktyczna, konkretna i bardzo potrzebna książka, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom (wychowawcom) odnaleźć się w nowej sytuacji. Odpowiada na wiele ważnych pytań:
Co się dzieje z dzieckiem w czasie rodzinnego konfliktu?
W jaki sposób próbuje ono sobie z nim radzić?
Czy dzieci mogą coś zrobić, by poczuć się lepiej?

okładki kilku książek

Morska wyprawa profesora Astrokota, Dominic Walliman i Ben Newman
Najnowsza część bestsellerowej serii edukacyjnej „Profesor Astrokot” przetłumaczonej na 16 języków.
Chociaż morza i oceany pokrywają 70 procent powierzchni Ziemi, to nadal stanowią dla nas wielką tajemnicę, bo aż w 95 procentach są niezbadane! Tym razem więc profesor Astrokot zaprasza Was na pokład statku, by zapuścić się w najmroczniejsze zakamarki oceanów. Olbrzymie wieloryby i podwodne wulkany to nie wszystko, co zobaczycie podczas rejsu. Przygotujcie się na prawdziwą morską wyprawę!

Bałtyk, Rafał Jankowski
Kto wie, że Bałtyk może dymić i toczyć lodowe kule, że przyjmuje niezwykłych gości z oceanów, skrywa podwodne łąki, karmi tysiące ptaków, a na co dzień jest domem krewetek, ryby o zielonych ościach i pewnego diabła. Zaskoczeni? Czas zatem poznać wszystkie sekrety Bałtyku i wreszcie odkryć jego prawdziwą urodę.

okładki kilku książek

Ella i szantażysta, Timo Parvela
Pierwsza z serii bardzo śmiesznych książek, których bohaterami są Ella i jej koledzy z klasy. Szkołę, nauczycieli, kolegów poznajemy z perspektywy Elli. Dowcip przemówi do każdego, bez względu na wiek i rozbawi dzieci, rodziców i nauczycieli.

Świat według dziadka, Zofia Stanecka
Z początku Ryś nie wie, jak rozmawiać z dziadkiem: dziadek prawie się nie odzywa, wiecznie przesiaduje w fotelu i wydaje się niezbyt zainteresowany wnukiem. Po pewnym czasie jednak okazuje się, że w jego domu dzieją się magiczne rzeczy…

okładki kilku książek

Dwa komiksy:

Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie / scenariusz Brigitte Luciani, rysunki Eve Tharlet
Historia nietypowej rodziny: pana Borsuka i jego trojga dzieci oraz pani Lisicy i jej córki. Borek, Szperaczek i Róża w jednym zgadzają się całkowicie: borsuki i lisy nie są stworzone do wspólnego życia! Jednak ich rodzice są innego zdania. Na domiar złego pan Borsuk i pani Lisica postanawiają zamieszkać razem w jednej norze!

Kasia i jej kot, Yrgane Ramon, Christophe Cazenove, Hervé Richez
Kasia jest dziewczynką, która mieszka z ojcem. Ich spokojne życie wywraca się do góry nogami, kiedy adoptują kota. Sushi okazuje się lekko szalony – uwielbia dokazywać i psocić, na dodatek jest mądrzejszy od niejednego człowieka. Dowiadujemy się też, że to nie jest jego pierwsze kocie życie…

okładki kilku książek

Fakty i plotki o kosmicznych piratach, Przemek Liput
Ta niezwykła książka zawiera bardzo dużo faktów i jeszcze więcej plotek o kosmicznych piratach, ich zwyczajach i życiu. Można się z niej dowiedzieć jakich przedmiotów uczą się w pirackiej akademii, gdzie są tajne pirackie bazy, jak kosmiczni rozbójnicy spędzają wolny czas oraz czym się zajmują na emeryturze.

okładki kilku książek

Szara myszka i kolory, Małgorzata Strzałkowska
Zabawny, rymowany tekst Małgorzaty Strzałkowskiej opowiada historię szarej myszki, która jest bardzo smutna z powodu ubarwienia swojego futerka. Myszka wybiera się na wędrówkę po krainach różnych kolorów, żeby poszukać najlepszej barwy dla siebie. Dziecko razem z myszką dowiaduje się, co może być zielone, niebieskie, czerwone, różowe itd. Na koniec myszka spotyka szarego wilka i docenia wtedy kolor swojego futerka. Już nie wydaje się jej nudne. Zadowolona wraca do siebie. A gdy złapie ją szary dzień, plecie kolorowy wianek z kwiatków na poprawę humoru.

okładki kilku książek

O, choroba, Boguś Janiszewski, narysował Max Skorwider
Adela ma 12 lat, psa Pusię, brata Olka i uwielbia taniec. I wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że pewnego dnia pojawia się u niej dziwna starsza pani o imieniu Choroba. To za jej sprawą Adeli przestaje smakować kakao, dziewczynka ma coraz mniej sił, a wreszcie po serii badań słyszy to okropne słowo na R…Książka powstała we współpracy z psychologami, pacjentami, lekarzami. Nie tylko łamie tabu, ale też pomaga przepracować trudne emocje: pacjentom, rodzicom, bliskim. A przede wszystkim wciąga jak prawdziwa przygodówka!

okładki kilku książek

Szkoła dla wilczków, Caroline Roque, Grégoire Mabire
Nadszedł początek roku szkolnego, rodzice Wilczka bardzo się ucieszyli, że ich syn nauczy się wyć, walczyć i jeść jak świnka… tak jak pozostałe wilczki. Wilczek marzył jednak o całkiem innej szkole…

Wielkie mycie zębów w ZOO, Sophie Schoenwald, Günther Jakobs
W całym zoo czuć było nieprzyjemny zapach, ponieważ nikt nie chciał myć zębów. Wszystkie zwierzęta uznały, że to głupie i niepotrzebne. Pewnego dnia dyrektor zoo, pan Niecierpliwiec, postanowił zmienić ten stan rzeczy. Wymyślił zatem sprytny plan, który zamierzał przeprowadzić z pomocą nieustraszonego jeża Ignacego Miętusa.
Niezwykle oryginalna, zabawna i zarazem bardzo pouczająca opowieść, która na długo pozostaje w pamięci!

okładki kilku książek

Jaga i dom na orlich nogach, Maciej Rożen
Jaga Kurzastopka – młoda czarownica – jest córką uzdrowicielki magicznych stworzeń i hodowcy chat na kurzych nogach. Podczas Targowiska Nocy Letniej ktoś napada na wioskę – porywa rodziców Jagi i kradnie cenne jaja, z których wkrótce mają się wylęgnąć nowe chaty na kurzych nogach. Ten, kto to zrobił, działa na zlecenie potężnego mocodawcy i chce użyć jaj do przeprowadzenia prastarego rytuału. Ma on przywrócić w świecie magii dawny porządek rzeczy. Jaga musi ratować rodzinę, odzyskać podopiecznych ojca i udaremnić spiskowcom ich niecny plan, wyrusza więc do zaczarowanego Krakowa, ukrytego przed zwyklakami, gdzie w obiegu jest więcej wróżek, demonów, biesów i zmorów gotowych na każdą szemraną robotę, niż w jakimkolwiek innym mieście w Europie.

Duch z fabryki krówek, David O’Connell
Archie McKarmelek odziedziczył fortunę, wielki dom i fabrykę krówek. A potem żył długo i szczęśliwie… Nie tak szybko! Bo oprócz spadku, stryjeczny dziadek Archibald zostawił chłopcu list z zapowiedzią zadań do wykonania. Jakby tego było mało, w tym samym czasie ginie tajemniczy składnik, bez którego nie jest możliwa produkcja najlepszych krówek. I to wszystko na głowie Archiego! Życie nie jest kolorowe jak guma balonowa czy żelki. W Gryzmołkowie coś się dzieje… Coś podejrzanego, nadnaturalnego i bardziej złowieszczego niż znalezienie szprotki w torcie urodzinowym. Jeśli chłopiec nie rozwiąże zagadek, fabryka zostanie zamknięta, a jego słodka przyszłość rozpłynie się jak kulka czekoladowych lodów w trzydziestostopniowym upale.

Zagadka purpurowej orchidei, Agnieszka Stelmaszyk
Purpurowa orchidea to zagrożony wyginięciem kwiat, którego ostatni okaz na świecie rośnie w trudno dostępnej azjatyckiej dżungli. Misji odnalezienia go i ocalenia gatunku podejmuje się botanik Paul Flynn. Okazuje się jednak, że dociera na miejsce za późno – kwiat zostaje skradziony przez najemników wynajętych przez bogatego kolekcjonera. W tym samym czasie w trakcie konferencji organizowanej w ramach szczytu klimatycznego w tajemniczych okolicznościach znika jedna z prelegentek Alicja Szafrańska, która badała wpływ ludzkiej działalności na globalne ocieplenie. Niewiele później czwórka przyjaciół z Klubu Przyrodnika – Natalia, Zuzanna, Tymek i Dominik – dowiaduje się o zaginięciu mieszkającego w pobliżu Wiktora Orlińskiego. Nikt nie wie, gdzie podział się starszy mężczyzna, ale jego ukochana szklarnia została wcześniej zdemolowana przez nieznanego sprawcę. Nastolatki postanawiają zbadać tę sprawę i spróbować rozwikłać tajemnicę zaginięcia zaprzyjaźnionego sąsiada. Szybko zwracają uwagę na wskazówki łączące jego zniknięcie ze sprawą Alicji Szafrańskiej. Nie spodziewają się jednak, że tym samym natrafią na ślad kryminalnej intrygi, przez którą może im grozić śmiertelne niebezpieczeństwo…

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, zadanie: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Logotypy

Skip to content