Okładki kilku ksiazek

Dotacja z Biblioteki Narodowej – nowości dla dzieci część 2

Na początek książka o ponadczasowej mocy dobrych uczuć, przyjaźni i przywiązania. O odkładaniu ważnych rzeczy na później i konsekwencjach takiego działania. Lektura dla dzieci i ich rodziców, do wspólnego odkrywania i przeżywania rzeczy ważnych. Prowokująca dziecko do stawiania pytań i inspirująca do głębokich rozmów o przemijaniu, stracie, o sprawach nieuniknionych i pielęgnowaniu pamięci. Opowiada o rzeczach ważnych, ale też niezmiernie trudnych w niezwykle delikatny sposób. Autorka książki jest pedagogiem, mediatorem, terapeutą z dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Historia Szczurka, który wyrusza w odwiedziny do swojej przyjaciółki Wiewiórki została pięknie zilustrowana przez Pawła Wąsowicza.
Plasterki na tęsknotę, Ewa Zawisza-Wilk

Kapelusz opowieści
Wyjątkowa, gruba książka, w której znajduje się siedem wspaniałych opowiadań napisanych przez wybitnych polskich pisarzy literatury dziecięcej, m.in. Zofię Stanecką czy Ewę Nowak. Opowieści napisano w rozmaitych konwencjach, aby zaznajomić małych czytelników z różnymi gatunkami i formami literackimi (baśń, reportaż, fantasy, dziennik, kryminał, opowiadanie przygodowe). Całości dopełniają piękne ilustracje świetnych polskich ilustratorów. 

Najpiękniejsze opowieści
Zbiór czterech tytułów. Każdy z nich opowiada inne historie, każdy jest zilustrowany w inny sposób. A jednak… łączy je pewna wartość – wygrana w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Tom zawiera:
Biuro Zagubionych Zabawek, Iwona Czarkowska
Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia, Grażyna Bąkiewicz
Misiostwo świata, Grzegorz Janusz
Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci, Beata Majchrzak

okładki kilku książek

Kilka nowych tytułów z uwielbianej przez małych czytelników serii Amberek, w której dobry tekst uzupełniają zawsze piękne ilustracje.

okładki kilku książek

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek, Sylwia Chutnik
Entuzjastycznie przyjmowana na całym świecie seria książek, przybliżająca dzieciom historie niezwykłych kobiet. Teraz do grona bohaterek dołącza 100 Polek! Młodzi czytelnicy będą mieli okazję poznać historie Martyny Wojciechowskiej, Poli Negri, Zosi Kaczmarek i wielu innych kobiet. Od malarek, działaczek społecznych po neurobiolożki i youtuberki – każda historia pozwala uwierzyć, że wszystko jest możliwe.

Dinozaury od A do Z, ilustracje Dieter Braun, opracowanie dr Matthew G. Baron
W książce znajdują się opisy większości dotychczas odkrytych dinozaurów. Dla ułatwienia zostały one podane w porządku alfabetycznym – od ardonyksa do zuniceratopsa. Kiedy i gdzie żyły dinozaury, jak wyglądały, co jadły, jakie osiągały rozmiary? Informacje zebrane w książce pochodzą od najlepszych specjalistów z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

okładki kilku książek

Dwie książki z okienkowej serii, w której dziecko poznaje fakty dobrze się przy tym bawiąc:

Podnieś klapkę. Ziemia, Emanuela Pagliari, Diego Mattarelli, Enrica Soroldoni, ilustracje Lorenzo Sabbatini

Podnieś klapkę. Kosmos, ilustracje Federica Fabbian, tekst Giuseppe Brillante.

oraz z serii Na kłopoty inspektor Mysz czyli opowieści o superbohaterze, który spieszy na pomoc wszystkim dzieciom:

Ratunku! Pomocy! Złość!, Sibylle Rieckhoff, ilustracje Valeska Scholz

Atak Gangu Próchnicy, Sibylle Rieckhoff, ilustracje Valeska Scholz

okładki kilku książek

Mała księżniczka, Karolina Lewestam
Po co przepisywać Małego Księcia? To piękna książka. Ale oprócz Róży nie ma tu ani jednej postaci kobiecej. Mała Księżniczka powstała w dialogu z książką Saint-Exupéry’ego, jej bohaterką jest dziewczynka, a pilotka, którą ją spotyka, to Amelia Earhart. Nie jest to jednak opowieść napisana tylko z myślą o dziewczynkach, ale dla wszystkich, od lat czterech do… stu czterech. To książka o odkrywaniu najważniejszych wartości w życiu: przyjaźni, szczęścia, wrażliwości, zrozumienia dla innych, zrozumienia dla siebie. Książka, która nie tylko uczy dzieci, jak w przyszłości być mądrymi dorosłymi, lecz także uczy dorosłych, jak stać się mądrzejszymi dorosłymi, dla siebie i dla swoich dzieci.

Inspirujące bajki, Agnieszka Antosiewicz
Zebrane w książce historie pomogą dzieciom zrozumieć trudne zagadnienia, nieoczywiste wybory, skomplikowane uczucia : uczciwość, odwagę, odpowiedzialność, samodzielność, akceptację i zrozumienie. Podczas czytania bajek otworzy się furtka do inspirującej rozmowy o tym, by dążyć do celu, wierzyć w siebie, pokonywać strach, doceniać, co się ma.

okładki kilku książek

Złodziej opowieści, Graham Carter
Oliwka jest bardzo nieśmiałą dziewczynką, która woli czytać o przygodach, niż je naprawdę przeżywać. Ale kiedy tajemnicza postać wykrada wszystkie książki w miasteczku, Oliwka postanawia wykorzystać to, czego nauczyła się z książek, wziąć sprawy w swoje ręce i wyruszyć na wyprawę w poszukiwaniu nieznanego złodzieja! Tymczasem tajemniczy stwór zupełnie nie wie, co począć z taką masą książek… Oliwce udaje się go odnaleźć i nauczyć, czym są książki i jaką radość sprawia odkrywanie dzięki nim nowych historii. To będzie początek niesamowitej przyjaźni i pewnych wyjątkowych zmian w miasteczku…
Piękna i ciepła historia o prawdziwej miłości do książek! Miłości, która zaczyna się już od najmłodszych lat i jest źródłem inspiracji do działania w naszym własnym życiu.

Zmiataj, Louise Greig
Zły nastrój Edzia zaczyna się od małej, pozornie nic nieznaczącej rzeczy, lecz to właśnie ona sprawia, że coś zaczyna w nim narastać, zajmować przestrzeń i omiatać go. Edzio nie potrafi już tego powstrzymać i zaczyna zamiatać wszystko dookoła coraz intensywniej, tak że wymiata z miasta nie tylko liście, ale także ludzi, samochody, psy, koty.
Podnosząca na duchu opowieść o walce z silnymi emocjami, pokazująca, że te negatywne także są nieodłączną częścią naszego życia, a zły nastrój może pojawić się znikąd, przytłaczając nas mocno. Piękne ilustracje wciągną dziecko w tę mądrą, wartką historię i sprawią, że zostanie z nim ona na długo, ułatwiając poradzenie sobie z różnego rodzaju humorkami w przyszłości.

okładki kilku książek

Strażnik klejnotu, Katarzyna Rygiel
Ula i Felek to współcześni nastolatkowie, których naprawdę wiele różni. Ona bez trudu nawiązuje przyjaźnie, on z kolei uchodzi za dziwaka, bo lubi się uczyć. Chociaż Ula i Feliks się nie cierpią, muszą razem napisać pracę z języka polskiego. Spotykają się w czasie Nocy Muzeów w Muzeum Chopina. I tam zaczyna się ich prawdziwa przygoda: przenoszą się w czasie! Okazuje się, że przetrwanie w Warszawie sprzed stuleci nie jest wcale takie proste. Po pierwszym szoku Ula i Felek próbują odkryć, kto wysłał ich w tę podróż do przeszłości. Zanim odkryją, że to Syrena i jej chęć odzyskania cennego naszyjnika z brązu, przyjdzie im zmierzyć się z tajemniczym i niebezpiecznym Pistoriusem. Będą gośćmi króla Zygmunta III Wazy, porozmawiają z Fryderykiem Chopinem i jego muzą Konstancją Gładkowską, z Julianem Różyckim przejdą się po słynnym bazarze i przeżyją dramatyczne chwile z Krisem – fotografem powstania warszawskiego.
Powieść doskonale kreśli postawy współczesnych nastolatków, ich wybory i uprzedzenia. Jest wspaniałą książką o Warszawie, pełną zaskakujących ciekawostek o tym mieście, jego mieszkańcach i historii.

Biblioteka. Śledztwa Emily Lime, Dave Shelton
Daphne wyjeżdża do ekskluzywnej szkoły z internatem im. Świętej Rity. Kocha książki, więc oprócz nauki pragnie zostać również asystentką biblioteczną. Okazuje się jednak, że wszystko wygląda inaczej niż się tego spodziewała. W szkolnej podłodze są dziury po kulach, w jadalni czuć niewyobrażalny odór, a co najgorsze – w bibliotece nie pracuje… żaden bibliotekarz!
Jeśli dołożyć do tego serię przestępstw – napad na pobliski bank, włamanie do szkoły oraz fakt, że sprawca jest cały czas na wolności – sprawa przedstawia się naprawdę kiepsko. Ale okazuje się, że w bibliotece pracuje Emily Lime – asystentka i to z nie lada zdolnościami detektywistycznymi.
Czy Emily i Daphne poradzą sobie ze znalezieniem przestępcy?

Na koniec dwie książki dotyczące mądrego korzystania z nowoczesnych technologii:

okładka książki, komputer

Sieciaki. Misja : bezpieczny internet, Łukasz Wojtasik
Jest poniedziałek rano. Spociak przed pójściem do szkoły chciałby sprawdzić wynik wczorajszego meczu. Ale jego telefon nie łączy się z siecią. Nie tylko jego… Wredne Sieciuchy próbują opanować całe miasto a Spociak i jego przyjaciele: Netka, Ajpi i Kompel ruszają do walki! Pierwsza część przygód czwórki szkolnych przyjaciół, którzy walczą o bezpieczny internet. Dotyka problemu nadużywania internetu i urządzeń ekranowych przez dzieci. Przeznaczona jest do samodzielnego czytania przez dzieci, ale jej wspólna lektura z rodzicami może inicjować rodzinne rozmowy o bezpiecznym i pozytywnym korzystaniu z internetu. Książka polecana jest również do wykorzystania w ramach zajęć edukacyjnych w szkole.

okładka książki

Już, już! Katarzyna Wasilkowska
– Już, już! Już idę, no… – powtarza nieustannie Lula. Po co tyle niecierpliwości! Pies, lekcje, kolacja, a nikogo nie obchodzi, ile ma jeszcze do zrobienia w Kryształowym Zamku. Lula to prawdziwa prymuska, świetnie się uczy, nie zaniedbuje obowiązków, a przy tym jest miła, życzliwa i ma tak sprytne palce, że chyba zostanie rzeźbiarką. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie, bo na razie coś stanęło jej na drodze. Coś, co obudziło w niej bestię…Myślisz, że to nie może przebiegać tak szybko? Cóż, to tak się właśnie przebiega.
Normalni rodzice od razu by coś zauważyli? Przykro mi, nie zauważają.
Zareagowalibyście natychmiast? Na pewno?
Znakomity, zaangażowany tekst o problemach ludzi bardzo młodych i wrażliwych, którzy zanurzeni w świecie cyberprzestrzeni, najnowszych technologii, powszechnej komputeryzacji – rujnują swoje życie psychiczne i osobowość.

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, zadanie: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Skip to content