Dostępne w Internecie

Logo wolne lektury

W bazie Wolne Lektury znajduje się kilka tysięcy utworów, które trafiły już do domeny publicznej. To znaczy, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. W tej cyfrowej bibliotece jest wiele lektur szkolnych.
Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2

Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Ślaską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W Komitecie Honorowym Wolnych Lektur zasiadają: prof. Maria Janion, prof. Grażyna Borkowska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Mieczysław Dąbrowski, prof. Ewa Kraskowska, prof. Małgorzata Czermińska, prof. Jerzy Jarzębski i prof. Piotr Śliwiński.

Logo Polona

Polona to wielka biblioteka cyfrowa administrowana przez Bibliotekę Narodową, która przy współpracy z innymi instytucjami udostępnia zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii zbiory. Znajdują się tutaj nie tylko książki, ale i czasopisma, stare druki, rękopisy, grafiki, mapy, nuty, fotografie, ulotki, i pocztówki. Obiekty można wyszukiwać według wymienionych wyżej kategorii. Strona umożliwia wyszukiwanie proste oraz zaawansowane. 

Zbiory można przeglądać bez rejestracji, jest ona wymagana do  dodatkowych funkcjonalności jak tworzenie prywatnych kolekcji, notatek i zakładek.

Obiekty, które nie są już chronione prawem autorskim, można pobierać w kilku formatach plików.

Skip to content