Okładka książki, stokrotki w doniczce

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie

Od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej książek, których tematem przewodnim jest kobiecość. I nie chodzi tu wcale o literaturę feministyczną, raczej o taką, która namawia kobiety, by żyły zgodnie z sobą – a nie oczekiwaniami innych, normami społecznymi czy też tymi, które same sobie narzucają, skazując się przy tym na bycie nieszczęśliwą.
Jedną z takich lektur jest niedawno wydana Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalii de Barbaro. Kilka słów o autorce – psycholożka, poetka, prowadzi autorskie warsztaty dla kobiet Własny Pokój. Wszystkie te role odbijają się w książce, która po pierwsze jest rodzajem poradnika psychologicznego, po drugie poetycką opowieścią autobiograficzną, po trzecie peanem na cześć kobiecych kręgów wsparcia.

Książka zaczyna się od odmówienia trzech typów kobiet, które męczą się w narzuconych sobie schematach. To Potulna, Królowa Śniegu oraz Męczennica. Pierwsza to grzeczna dziewczynka, zawsze z boku, niewidoczna omalże, poddająca się władzy kogoś innego, ustępująca wiecznie wszystkim wkoło. I nie zaspokajająca swoich potrzeb. Druga – nienaganna w każdym calu, jej sposób na przetrwanie to “zamrozić swoje serce i ruszyć do boju na śmierć i życie”. Gnać i wciąż wygrywać, bez chwili słabości. Motto życiowe trzeciej to poświęcanie się, dawanie z siebie wszystkiego, co niestety może kończyć się np. zaburzoną relacją matka-dziecko. Te trzy postacie spokojnie mogą mieszkać razem w każdej z nas. Na szczęście jest także – nazwana na cześć Olgi Tokarczuk – Czuła Przewodniczka, która pod swym kochającym spojrzeniem potrafi przekształcić tamto trio. Może nas poprowadzić – jeśli tylko na to pozwolimy.

Jeżeli wydaje Ci się, że któraś (lub wszystkie) z wymienionych wyżej postaci mieszka w tobie – sięgnij koniecznie po tę książkę. Jak przystało na dobry poradnik – autorka wyjaśnia, co nam może pomóc, co można zrobić dla samej siebie. W skrócie – wejść w relację z wewnętrznym dzieckiem, które było w nas zanim zajęła się nim Potulna. Po drugie – przekształcić Królową Śniegu w Dorosłą. Po trzecie – zamienić Męczennicę w Serdeczną.

Na koniec kilka słów o popularności książki – mimo iż od premiery upłynęło niewiele czasu, na Facebooku powstała grupa zainspirowana jej treścią.

Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska

#Fakt. Warto czytać!

Skip to content