Okładki kilku książek

Co nowego w dziale dziecięcym cz 2.

Zaczynamy od książek dla najmłodszych czytelników. Prezentujemy książeczki, po które warto sięgnąć i przeczytać razem z dzieckiem. Na początek książka biblioterapuetyczna, która porusza ważne kwestie. Jak nauczyć dziecko szacunku i zaufania do siebie? Co zrobić, żeby mówiło o sprawach, które je niepokoją? Aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, trzeba nauczyć je rozróżniania dobrych i złych zachowań. Ta książka pomoże też przełamać tabu milczenia.
Rozmawianie z dziećmi na trudne tematy sprawia nam trudności. Szczególnie wtedy, gdy mamy mówić o zagrożeniach. Obawiamy się, że sama rozmowa może krzywdzić. A jednak, dla bezpieczeństwa dziecka, rozmawiać trzeba… I dobrze jest wspomóc się książką.
Powiedz komuś! Elżbieta Zubrzycka

Kolejny temat dotyczący bezpieczeństwa poruszony jest w książce Gabrieli Rzepeckiej-Weiss pt.: Gdy Pola się zgubi.
Pola zna zasady co robić, gdy się zgubi. Tylko, czy będzie o nich pamiętać, kiedy dojdzie do takiej sytuacji?  Jak sobie poradzi sama na ulicy? W obcym miejscu? Czy będzie wiedziała, kogo poprosić o pomoc? Na te oraz inne pytania odpowie ta niezwykle mądra, pięknie opowiedziana i zilustrowana, książeczka. Porusza bardzo poważny temat, może stanowić dla rodziców świetny punkt wyjścia do rozmów z dzieckiem, a nawet „zabawy w bezpieczeństwo”.

Coś dla miłośników zwierząt:

Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka, Aleksandra Struska-Musiał
Pierwsza z serii książek o sympatycznych mieszkańcach ulicy Pazurkowej, którzy zaprzyjaźnili się dzięki kotu Ogryzkowi. Ogryzek przyszedł do domu państwa Kociejków przed świętami Bożego Narodzenia, zwabiony zapachem karpia. Natychmiast stał się ulubieńcem całej rodziny, szczególnie trójki dzieci. Wkrótce też polubili go pozostali lokatorzy kamienicy, gdy więc na wiosnę kot niespodziewanie zniknął, wszyscy go poszukiwali. Skutek tych poszukiwań okazał się zaskakujący i sprawił mieszkańcom ulicy Pazurkowej wiele przyjemności.

oraz trzy świetne książki Barbary Gawryluk, które nie są nowościami, ale dopiero pojawiły się w naszej bibliotece:

Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy

Baltic. Pies, który płynął na krze

Klinika zdrowego chomika. Bazylia, Barbara Gawryluk

A dla debiutujących w przedszkolu:

Leon w przedszkolu, Serge Bloch
Zabawne i krzepiące opowiadanie, które pomoże maluchom stawiać pierwsze kroki w przedszkolu.

Dla młodszych uczniów:

Okładki kilku książek

Pałac pod Ptasimi Głowami, Agnieszka Płoszaj
Do Łodzi przyjeżdżają angielscy poszukiwacze skarbów, by odnaleźć złoto rzekomo ukryte na terenie pałacu Reinhardtów. Wszystkie lokalne media trąbią o niezwykłych gościach. Sprawą żywo interesują się również jedenastoletnia Jagoda Brylska i jej siostra Hanka. Pewnego dnia po szkole dziewczynki ruszają pod pałac, by na własne oczy zobaczyć prawdziwych poszukiwaczy skarbów. Gdy mały kundelek przynosi im w pyszczku torbę z tajemniczym pamiętnikiem Majordomusa, siostry nie zdają sobie sprawy, że właśnie zaczyna się jedna z największych przygód ich życia. Akcja rozgrywa się na Łódzkim blokowisku, dobrze opisuje polskie realia, dzieciom łatwo będzie się zidentyfikować z bohaterami. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wartka akcja, wciągająca historia, zaskakujące zakończenie – składniki idealnego kryminału.

Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza, Renata Piątkowska
Dzieci od zawsze uwielbiają zagadki. Niestraszny im dreszczyk emocji i ciarki na plecach. Takich właśnie wrażeń dostarcza czytelnikom Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza. Nawet odporni na uroki literatury, kiedy zaczynają czytać tę książkę, nie mogą się oderwać. Muszą się przecież dowiedzieć, jak skończy się kolejne śledztwo! Czytają więc z wypiekami na twarzy, analizują, łączą fakty, wyciągają wnioski i świetnie się przy tym bawią. Wiadomo, w przypadku tej autorki, o nudzie nie może być mowy! Zresztą przekonajcie się sami. Czas przyłożyć oko do dziurki od klucza i zerknąć, co ciekawego dzieje się po drugiej stronie.

Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów, Jolanta Berezowska
Barwna opowieść o nauczycielu muzyki, panu Taro, który szukając sposobu, by nauczyć gry na skrzypcach swego niezbyt pojętnego ucznia, wyruszył na wyprawę śladami mistrzów muzyki. Sądził, że w ich życiu odnajdzie inspirację do właściwej metody nauczania, która pozwoli rozbudzić talent muzyczny ucznia. Pan Taro wierzył bowiem, iż każda istota obdarzona jest talentem, a rolą nauczyciela jest ów talent rozbudzić. Wyprawa okazała się nieprzewidywalna i pełna niespodzianek. Zaprowadziła pana Taro do Krainy Śpiących Talentów strzeżonej przez Ospalca – potwora, który uwierzył, że sam nie posiada żadnego talentu. Ale czy słusznie?

Dla młodzieży:

Okładki kilku książek

Orzechowa czarownica, Elisa Puricelli Guerra
Colin i Hazel to dwa żywioły. On – nieśmiały wielbiciel matematyki, żyjący w uporządkowanym świecie liczb. Ona – wulkan energii, buntowniczka z ognistoczerwonymi włosami. Oboje czują, że są inni niż rówieśnicy. Dziewczyna szuka bratniej duszy w nowej szkole. Wszyscy rzucają niechętne spojrzenia, poza Colinem, który ciągle siedzi z nosem w książce. I choć do tej pory robili wszystko, aby się nie spotkać, los decyduje za nich. Przeznaczenie prowadzi oboje do ogrodu, który od dziesięcioleci kryje mroczny sekret. Emocje plączą się, jak korzenie niezwykłych drzew. Od tej pory nic nie jest proste. Zaczyna się walka. A może i miłość?

Recenzję książki przeczytacie tutaj

Rok, w którym nauczyłam się kłamać, Lauren Wolk
Wielokrotnie nagradzana poruszająca powieść dla młodzieży o złu, fałszywym oskarżeniu i samotnej walce w obronie sprawiedliwości, porównywana ze słynnym „Zabić drozda” Harper Lee. Jesienią 1943 roku spokojny świat pensylwańskiej wsi, gdzie wojna jest tylko dalekim echem, przestaje być dla Annabelle bezpiecznym miejscem. Pewnego ranka w szkole pojawia się nowa uczennica, brutalna i złośliwa Betty. Ofiarą jej prześladowania i intryg staje się nie tylko Annabelle, ale też włóczęga i dziwak Toby, który jest weteranem wojennym i jej przyjacielem. A gdy ma się dwanaście lat, nie jest łatwo stawić czoła złu, które nagle czai się tak blisko…

Szeptane, Paweł Beręsewicz
Finał Ligi Mistrzów ma zostać rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie! Filip i jego kumple z liceum są bardzo zmotywowani, żeby zdobyć potrzebne pieniądze i wziąć udział w losowaniu biletów. Wstawanie przed piątą i wciskanie ulotek zaspanym przechodniom? Żaden problem! Tworzenie wpisów zachwalających produkty w internecie? Bułka z masłem! Oszczędności szybko się powiększają, ale pojawiają się też nowe problemy, które mogą zagrozić przyjaźni między chłopakami…

Recenzję książki przeczytacie tutaj

Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.

Wszystkie nowości książkowe dla dzieci i młodzieży znajdziecie tutaj

Skip to content