Co czytać w wakacje, gdy ma się 5-10-15 lat?
Na początek coś jak najbardziej w temacie. Cała rodzina Janssonów wybiera się na rowerowe wakacje na kempingu. Najmłodszym członkom rodziny, Kajsi i Alvinowi, nie jest łatwo upilnować ich odważnych, wesołych i wyjątkowo zajętych rodziców. Chwileczkę, czy to nie brzmi dziwnie? Cóż, nie powinno, ponieważ jest to zabawna i szalona historia, w której funkcje dorosłych i dzieci są całkowicie odwrócone. Dzieci zachowują się jak rodzice, podczas gdy ich mama i tata całkowicie porzucili role rodziców! Zamiast tego budują więzienia dla mrówek, urządzają grę w krowie bingo i koszą trawę na kempingu. Na kempingu pojawili się też sąsiedzi Janssonów, państwo Yolmazowie, ich sytuacja rodzinna jest równie szalona! To wszystko w książce Martina Widmarka i Pettera Lidbecka pt.: Zwyczajne wakacje z rodziną Janssonów.
Inne książki dla (plus-minus) dziesięciolatków:
Szkoła magicznych zwierząt, Margit Auer
Ta szkoła skrywa tajemnicę! Kto będzie miał szczęście, ten znajdzie tu najlepszego przyjaciela na świecie: magiczne zwierzę, które potrafi mówić … Ida nie czuje się dobrze w nowej szkole, tylko kolega ze szkolnej ławki, Benni wydaje się być miły. Oboje nie mają w klasie łatwego startu. Nowa nauczycielka, panna Cornfield, zna imiona wszystkich dzieci i w ogóle – jak na nauczycielkę – dziwnie się zachowuje. Zapowiada odwiedziny pana Mortimera, który pokaże uczniom magiczne zwierzęta. A obietnica, jaką ze sobą przynosi jest niezwykle ekscytująca: każde dziecko ma dostać swoje magiczne zwierzę!
Wielka ucieczka dziadka, David Walliams
Kiedy Dziadek się zestarzał, zaczęła zawodzić go pamięć. Myślał, że nadal trwa druga wojna światowa, a on jest asem przestworzy Królewskich Sił Powietrznych. Dlatego gdy musiał zamieszkać w domu spokojnej starości „Zmierzch Życia”, czuł się jak w obozie jenieckim. Postanowił stamtąd uciec. W misterny plan wtajemniczył tylko swojego ukochanego wnuka.
Czy uda im się przechytrzyć przebiegłą siostrę przełożoną pannę Wieprzyk? Czy zdołają umknąć przed jej podejrzanym personelem medycznym?
Trefny tatuś, David Walliams
Powieść z gatunku szybcy i wściekli! Ojców można spotkać we wszystkich kształtach i rozmiarach. Zdarzają się grubi i chudzi, wysocy i niscy. Bywają też hałaśliwi lub spokojni. Ale czy są również tacy, którzy zadają się z typami spod ciemnej gwiazdy? I właśnie o tym jest ta historia.
Nasz azyl, Marta Józefczyk
Inspirowana książką Antoniny Żabińskiej „Zwierzęta i ludzie” opowieść o niezwykłej działalności Antoniny i Jana Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej nieśli pomoc ukrywającym się Żydom, dając im schronienie w swojej willi i w opustoszałych pomieszczeniach warszawskiego zoo. W tę konspiracyjną działalność na równi z rodzicami zaangażowany był kilkuletni Ryś, który zanosił ukrywającym się ludziom jedzenie i niejednokrotnie musiał wykazać się pomysłowością oraz odwagą. Niebagatelną rolę w tej historii odgrywały też zwierzęta, które zawsze były w willi Żabińskich domownikami i najlepszymi przyjaciółmi Rysia. Napisana prostym językiem, pełna ciepłego humoru i wzruszająca książka o trudnych czasach i pięknych ludziach.
Franek błyskawica, Agnieszka Śladkowska
Franek urodził się ze znakiem błyskawicy na czole, który zwiastował, że przy naszym bohaterze nikt nie będzie się nudził – i szybko okazało się to prawdą. Chłopiec jest jednak typem uroczego łobuziaka, którego nie sposób nie lubić. Może zdarzają mu się wypadki powodujące wzmożone zainteresowanie mediów (jak wtedy, gdy jego zabawkowe szklane jajko stało się archeologiczną sensacją), ale na pewno nie wynikają z nich jakieś większe szkody. To po prostu maluch, którego śledzi Przygoda i Tajemnica. Wraz z mamą rozwiązują rozmaite zagadki, dobrze się (i nas czytelników) przy tym bawiąc. Tworzą drużynę, która zajmuje się i niewyjaśnionymi zdarzeniami sprzed lat (swoiste Archiwum X), jak i tymi dziejącymi się współcześnie. Obok tak lubianych przez młodych czytelników wątków detektywistycznych znajdziecie w tej lekturze sporo humoru, a także kilka inspiracji do wspólnego spędzania czasu, a może nawet zaplanowania letniej podróży? Po wewnętrznej stronie okładki zamieszczony jest plan centrum Gdańska (w którym rozgrywa się akcja), wraz z zaznaczonymi miejscami poszczególnych wydarzeń. Kto wie, może któryś z młodych czytelników zechce w wakacje podążyć śladem małego detektywa?
Kraina Smoków, Jenny McLachlan
Fantastyczna opowieść o niesamowitych przygodach w krainie zamieszkiwanej przez smoki, jednorożce i syreny.
Kiedy Artur i Rose byli mali, w wyobraźni wyruszali do Krainy Smoków. Trafiali tam przez rozkładane łóżko stojące na strychu dziadka. Teraz bliźnięta mają jedenaście lat, a Kraina Smoków to tylko wspomnienie. Ale kiedy pomagają dziadkowi uprzątnąć strych, dziadek zostaje wciągnięty przez rozkładane łóżko i znika. Czy Kraina Smoków istnieje naprawdę?
Tosia i przygoda na plaży, Magdalena Miecznicka
Butelka z listem na plaży? To na pewno nie jest tajna wiadomość. Gerard czyta dziurawą gazetę do góry nogami? Na pewno nikogo nie obserwuje.
Kobieta z przepaską na oku i pistoletem za pasem? To na pewno nie piratka… Tosia jest niezwykle spostrzegawcza i przenikliwa. Dorośli mówią, że po prostu ma bujną wyobraźnię – ale właśnie ta wyobraźnia pomogła kiedyś udaremnić napad na bank. W te wakacje Tosia postanowiła jednak udawać, że nic, zupełnie nic nie wzbudza jej podejrzeń. Tylko jak, gdy wokół dzieją się takie rzeczy
Dla młodszych dzieci:
Była raz starsza pani, Abner Graboff
Pewnego dnia starsza pani połyka muchę. Jedyny sposób, żeby pozbyć się muchy, to połknąć pająka, który się wierci i kręci…
Ta przewrotna historyjka od ponad wieku zachwyca zarówno dzieci jak i rodziców. Jej wyrazisty rytm sprawia, że rymowanka doskonale nadaje się do czytania na głos i pozwala się bawić w zapamiętywanie, w miarę jak lista połykanych zwierząt – ptak, kot, pies, koza – rośnie.
Kolorowe, nieoczywiste ilustracje Graboffa wspaniale korespondują z tradycyjną rymowanką i ożywiają tę klasyczną historyjkę.
Staś Pętelka. Wielka wyprawa, Barbara Supeł
Staś i Jadzia po raz pierwszy w życiu wyruszają w podróż bez rodziców! Dziadkowie zabierają wnuczęta do górskiego domku pani Krystyny i pana Bogdana – przyjaciół poznanych w sanatorium. Dzieci czeka wyjątkowa odskocznia od codziennej rutyny: kibicowanie dziadkom grającym w karty do późna w nocy, chodzenie w piżamach do samego południa i nielimitowany dostęp do owocowych galaretek. Wakacje z dziadkami to najlepsza przygoda na świecie!
Cecylka Knedelek przedstawia. Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków , Joanna Krzyżanek
W tej bardzo mądrej, a przy tym zabawnej książeczce Cecylka Knedelek opowiada gąsce Walerce oraz wszystkim przyszłym i obecnym przedszkolakom, jak zachowywać się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy. Pełne świetnego humoru historyjki poprzedzają zbiór najważniejszych wskazówek dla małych i dużych przedszkolaków, które będą przydawać się dzieciom jeszcze długo, długo po opuszczeniu przedszkola.
Co zrobić, gdy ktoś się skaleczy, oparzy czy zakrztusi? Jak można pomóc w nagłych wypadkach? Jaki numer telefonu wybrać, gdy stanie się coś złego? Tego dowiecie się z tej wesołej i kolorowej książeczki.
W sercu lasu. Wędrówka po lasach świata, Christiane Dorion
Pięknie ilustrowana książka odkrywa przed młodym czytelnikiem tajemnice zakamarków leśnych – nie tylko tych z naszej szerokości geograficznej. Pokazuje złożoność ekosystemu, w którym każdy element ma swoje znaczenie.
Trzy życzenia, Anna Paszkiewicz, Joanna Bartosik
O co złota rybka mogłaby poprosić ludzi?
Historia na wspak. Tym razem to złota rybka wypowie trzy życzenia. Jakie? Tego tu nie zdradzimy. Pytanie, czy my – czy mali, czy duzi – możemy je spełnić? Na początku historii poznajemy podwodny świat jeziora, które może być każdym, oraz jego mieszkańców. Poznajemy ich przy śniadaniu, kiedy plotkują i cieszą się ciepłym porankiem. Wydawałoby się, że ich życie toczy się całkiem zwyczajnie, lecz szybko okazuje się, że w wodzie zachodzą zmiany. Nie dalej jak tydzień temu pewien karp cierpiał z powodu niestrawności po zjedzeniu czerwonej, plastikowej słomki… I to nie jest odosobniony wypadek pod wodą. Książka może być wspaniałym pretekstem do rozmowy – w domu lub w szkole – na temat tego, w jaki sposób warto kształtować nasze myślenie o otaczającej nas przyrodzie i jak na co dzień możemy zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska. Pobudza wyobraźnię, uczy empatii dla natury oraz jej elementów, nawet tych najmniejszych.
Wszystko o emocjach, Felicity Brooks, Frankie Allen
Jak rozpoznać, nazwać i zrozumieć emocje? Książka w przystępny sposób tłumaczy dzieciom te ważne sprawy. Na końcu znajdują się wskazówki dla rodziców pomagające w kształtowaniu u dziecka inteligencji emocjonalnej.
oraz cztery nowe tomy doskonałej serii:
Przygody Fenka. Proszę, Dominika Gałka
Przygody Fenka. Przepraszam, Dominika Gałka
Przygody Fenka. Samodzielność, Dominika Gałka
Przygody Fenka. Strach, Magdalena Gruca
Przygody Fenka. Cierpliwość, Konrad Sobik
Dla młodzieży:
Sztuczna inteligencja. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), Boguś Janiszewski, ilustracje Max Skorwider
Skąd się wzięła idea tworzenia myślących maszyn? Jaką technologią obecnie dysponujemy? Czym się różnią roboty od zwykłych maszyn? Co to jest sztuczna inteligencja i do czego może się przydać? Czym nasz proces uczenia się różni od uczenia maszyn? A to wszystko w uwielbianej przez młodych ludzi, lekkiej i pełnej humoru (a przy tym merytorycznie bez zarztu) formie w wykonaniu niezrównanego duetu Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera.
Wyspa na końcu świata, Kiran Millwood Hargrave
Dokoła przejrzysty ocean, błękitny jak niebo, w którym pływają żółwie i delfiny. Pagórki porośnięte lasami. Śpiew ptaków. Taka jest wyspa Culion, ale „nikt nie przybywa tu z własnej woli”… Dla dwunastoletniej Amihan to dom. Tu dorastała u boku kochającej mamy. Jednak z dnia na dzień, wraz z przybyciem urzędnika z dalekiej Manili, pana Zamory, ten raj zamienia się w piekło. Mieszkańcy zostają podzieleni na SANO (czystych) i LEPROSO (trędowatych). Zdrowe dzieci zabiera się chorym rodzicom i umieszcza w sierocińcu na dalekiej wyspie Coron. Ami również tam trafia. Musi zmierzyć się wykluczeniem i samotnością, ale w końcu poznaje prawdziwych przyjaciół. Razem z Mari i Kidlatem dziewczynka odkrywa listy od rodziców, które Zamora chował przed podopiecznymi sierocińca. Dowiaduje się z nich, że stan jej mamy się pogorszył i wraz z przyjaciółmi postanawia wyruszyć w niebezpieczną podróż przez ocean.
Ballada ptaków i węży, Suzanne Collins
Dziesiąte Głodowe Igrzyska rozpoczyna poranek dożynek. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skwapliwie skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora, i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i niepewny los Coriolanusa zależy teraz od tego, czy zdoła on pokonać innych mentorów urokiem osobistym i sprytem.
Tyle że los nie bardzo mu sprzyja. W udziale przypadła mu dziewczyna z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Losy obojga splotą się ciasno – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa walkę na śmierć i życie, ale poza areną zaczyna się w nim budzić współczucie… Tylko jak postępować według zasad, gdy pragnie się przetrwać za wszelką cenę?
Przy pisaniu tego zostawienia korzystano z opisów zamieszczonych na stronach wydawnictw.