Logo bazy Academica

Academica – darmowa wypożyczalnia zasobów cyfrowych

Z radością informujemy, że nasza biblioteka przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica https://academica.edu.pl/
W bazie udostępniane są przede wszystkim publikacje z lat 1990-2018: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wszystkich dziedzin wiedzy. Twórcy systemu chcą w ten sposób umożliwić szerszy dostęp w szczególności do niskonakładowych książek i czasopism naukowych, jak również do publikacji naukowych niedostępnych w handlu tym instytucjom, które nie posiadają ich w swoich zasobach. Liczba publikacji udostępnianych w Academice zwiększa się każdego dnia o około 2000.
Zasoby nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń na stronie www.academica.edu.pl. Zaś publikacje chronione prawem autorskim są dostępne jedynie na terenie instytucji, które przystąpiły do projektu – w tym również naszej biblioteki – na specjalnym stanowisku przygotowanym w czytelni.

Osoby chcące korzystać z bazy proszone są o zaznajomienie się z Podręcznikiem użytkownika oraz regulaminem, które są dostępne na stronie wypożyczalni Academica. Ze względu na ograniczone funkcjonowanie naszej czytelni prosimy także o wcześniejszy kontakt z biblioteką przed wizytą.

System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.

Materiały chronione prawem autorskim nie mogą być pobierane ani drukowane – to zostało zablokowane zgodnie z  wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dozwolone jest jednak wykonywanie kopii fotograficznych przez osoby fizyczne zgodnie z zapisem o dozwolonym użytku osobistym z art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Skip to content